Počasí dnes4 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Uklidí, navaří, skočí na nákup, popovídají si. Nová služba pomáhá osamělým seniorům

„Hledáme pomoc v domácnosti u dědečka, 77 let. Děda je soběstačný, jezdí i autem a vyřídí si prozatím sám vše, co potřebuje. Jen ty domácí práce nezvládá a konečně si nechá pomoct… Jde nám o to, že v budoucnu může potřebovat více péče a takto by si na někoho zvykl a bylo by to snadnější.“ Takto zní jeden z inzerátů lidí, kteří hledají péči pro svého starého rodiče či prarodiče. Stárnutí populace se stává jednou z nejzávažnějších a nejdiskutovanějších společenských otázek ve všech zemích světa, Česko nevyjímaje.

Podle Českého statistického úřadu by se mohl počet lidí starších 65 let do poloviny tohoto století zdvojnásobit. Zatímco v současné době žije v Česku přibližně 1,5 milionu seniorů, v roce 2050 už to budou téměř 3 miliony. Péče o seniory přitom není dořešena. Chybí služby, díky nimž by lidé mohli být i ve vysokém věku soběstační a žít doma. Řada starších lidí odchází do domovů pro seniory předčasně, jen kvůli nedostatku podpůrných služeb. Podle Americké asociace osob v důchodu (AARP) preferuje domácí péči 89 % seniorů, Česko není výjimkou.

Seniorům chybí blízkost jiného člověka

„Starším lidem chybí možnost si popovídat, sdílet svoje radosti a starosti. Touží po užším spojení s dětmi a vnoučaty, ale jsou rádi, když si mohou promluvit s kýmkoliv mladším. Nabíjí je to a posouvá dále. Obecně platí, že sociální kontakt prospívá zdravotnímu stavu a podporuje dobrý výsledek léčby,“ říká praktický lékař z ordinace Familyme Vladimír Marek. Stejný názor zastává Norbert Král z ordinace Vyšehrad v Praze. „Velká část pacientů skrývá svoji touhu po společenském styku za zdravotní problémy. Mám pacientku, která špatně slyší. Syna má v Německu, cítí se zcela izolovaná od okolí a trpí tím. Cokoliv, co by těmto lidem pomohlo vyjít z izolace, velmi vítám. Otázkou bude, zda příbuzní seniorů do pomoci svým bližním zainvestují,“ dodává  Král.

V tuzemsku tak vznikají služby nabízející starším lidem a jejich potomkům pomoc. Jednou z nich je Péče o seniory, kterou tento týden spouští Hlídačky.cz. Ocení ji například rodiny, kde babička nebo dědeček nechtějí do domova důchodců a nejsou ještě odkázáni na péči ostatních. Pomůže i mladé rodině, která má starší příbuzné daleko.

„Místo toho, aby jeli hodinu tam a zpátky zkontrolovat babičku, najdou si hlídačku, která to udělá. Navíc budou mít jistotu, že je babička v pořádku a někdo si s ní přes týden popovídá. Nebo naopak, někdo se stará o svoji nemocnou maminku non-stop a potřebuje si něco zařídit – i tady nová služba pomůže,“ vysvětluje Petr Šigut, zakladatel služby Hlídačky. „Když byla moje babička nemocná, bylo nutné za ní dojíždět třikrát týdně na hodinu a půl, abychom zkontrolovali, jestli je v pořádku, a pomohli jí s přípravou jídla. Kdybychom měli možnost najít někoho z města, kde bydlí, kdo by nás u babičky občas zastoupil, všem by to hodně pomohlo,“ popisuje Šigut.

Na Hlídačky.cz najdou rodiny různě zkušené hlídačky, některé budou pomáhat s běžnými činnostmi jako je nákup, úklid nebo doprovod na úřady. Hlídačky se zdravotnickým vzděláním pak budou schopné poskytnout klasickou pečovatelskou službu. Některé z nich budou mít zkušenosti s lidmi trpícími Alzheimerem, Parkinsonem nebo demencí.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky Česko, Norbert Král, Český statistický úřad, rodina, Německo, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Uklidí, navaří, skočí na nákup, popovídají si. Nová služba pomáhá osamělým seniorům  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.