Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ se setkává se stále větším zájmem cyklistické veřejnosti. I letos zavítá do Lednicko-valtického areálu. Od čtvrtka 27. do neděle 30. července se budete moci setkat s cyklohlídkou na náměstí Svobody ve Valticích.
Stále více návštěvníků turisticky zajímavých lokalit usedá za řídítka bicyklů. Přece jen na kole se toho dá stihnout více. Sama jízda pak bývá příjemnou relaxací nejen pro dospělé, ale i dětské jezdce. Víkend strávený kocháním se malebnými přírodními scenériemi a poznáváním turisticky zajímavých míst ze sedla jízdního kola tak může být ojedinělým zážitkem pro všechny, kdo se nebojí šlápnout do pedálů. Navíc jízda na bicyklu může být nejen příjemná, ale také bezpečná.
Aby tomu tak bylo, postačí dodržovat několik základních zásad. Především je třeba se přesvědčit, že jízdní kolo je v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. „Na svá kola by měli cyklisté usedat zásadně bez alkoholu v hlavě a naopak s kvalitní helmou na ní. Jízda bez přilby je opravdu zbytečným hazardem. Pokud totiž dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve 3/4 případů zasažena právě hlava či krk. Přitom ve 2/3 případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou,“ uvádí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Odborníci Centra výzkumu nehod Monashské univerzity v australském Melbourne došli k poznatku, že k největšímu počtu kolizí či pádů z jízdního kola dochází při rychlostech 15-24 km/hod. Není to nijak nízká rychlost. V průměru odpovídá volnému pádu hlavou na betonovou vozovku z výšky cca 2 metrů. Ani největší optimista si nedovolí tvrdit, že se takový pád obejde bez vážného zranění hlavy. Navíc by měli dbát na svou viditelnost. Ostatní účastníci silničního provozu mohou cyklisty snadno přehlédnout.
Přitom jezdci na bicyklech nejsou v případě kolize prakticky vůbec chráněni. Je tedy především v jejich zájmu udělat vše pro to, aby byli ostatními zaregistrováni včas. To platí nejen na pozemních komunikacích, ale i na horských či vinných stezkách. Vždyť i kolize s chodcem může pro oba skončit s vážnými následky. Cyklisté by měli permanentně dbát na svou viditelnost, tedy i za dne. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, resp. alespoň vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy.
Chování cyklistů by mělo být pro ostatní – především řidiče motorových vozidel – předvídatelné. Pokud cyklista udělá chybu, může ji řidič jiného vozidla ještě napravit. Nikoliv však v případě, že jeho chování je nečitelné. Důležitost znalosti pravidel silničního provozu snad není třeba připomínat.
Letos se opět budou moci návštěvníci v Lednicko-valtickém areálu setkávat s cyklohlídkami. „K tomu, aby každý cyklistický výlet byl spojen jen s příjemnými vzpomínkami, je nutné dodržovat určité základní bezpečnostní zásady. Jedinečnou možností, jak získat potřebné informace a rady, je právě návštěva stanoviště cyklohlídky Týmu silniční bezpečnosti,“ říká Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.
Kde a kdy se budete moci během letošní sezóny s cyklohlídkami setkat a řadu dalších užitečných informací ze světa cykloturistiky, najdete na webovém portálu www.nakolejensprilbou.cz. Ti, kdo se na konci tohoto týdne chystají navštívit Lednicko-valtický areál, budou moci od čtvrtka 27. do neděle 30. července potkat cyklohlídku na náměstí Svobody ve Valticích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.