Funkcionalistická obřadní síň od architekta Ivana Rullera dostala šanci na vzkříšení. Rada města Brna zrušila usnesení z roku 2011, ve kterém město odsouhlasilo její zbourání. Budova z roku 1983, která není využívaná již deset let, tak i díky tlaku veřejnosti a úsilí současného vedení Židenic nezmizí z funkcionalistické mapy Brna.
„Obřadní síň v Židenicích má vysokou architektonickou hodnotu, což potvrdily také posudky odborníků, které město oslovilo. Jedná se významnou funkcionalistickou stavbu inspirovanou érou 30. let, ve které je zachováno mnoho uměleckých děl známých výtvarníků. I proto jsem rád, že dnes radní zrušili předchozí usnesení o demolici, přestože stavba není vyhlášena kulturní památkou. Otevírá se tím příležitost pro její rekonstrukci a obnovu původní funkce. Druhý největší hřbitov v Brně by tím získal opět funkční obřadní síň a město jako celek pak zajímavou funkcionalistickou památku vysoké hodnoty,“ řekl náměstek primátora pro územní rozvoj Martin Ander.
Ve prospěch obnovy síně se již dříve vyjádřilo mnoho architektů i brněnských osobností. K rozhodnutí Rady přispěla i stanoviska architekta a profesora Fakulty architektury VUT v Brně Petra Pelčáka, ředitelky Vily Tugendhat Ivety Černé nebo vedoucího Metodického centra moderní architektury Národního památkového ústavu v Brně Petra Svobody. Ve svých vyjádřeních se odborníci shodují v názoru, že se jedná o zcela výjimečnou stavbu, kterou, ač ve velmi špatném stavu, lze restaurovat, neboť nevykazuje zásadní statické poškození. Jednohlasně tvrdí, že její demolice by byla nenapravitelnou škodou. Za zachování obřadní síně se před pár týdny postavil i její autor Ivan Ruller.
Objekt obřadní síně je majetkem města Brna. Stavba je vybavena výtvarnými díly předních umělců té doby. V síni je dochovaná například plastika Olbrama Zoubka, skleněná stěna od Valéra Kováče a sádrové reliéfy od Tomáše Rullera. V síni byla instalována i vitráž a obrazy od Miroslava Netíka nebo dřevěné reliéfy Jindřicha Kumpošta.
Významný brněnský architekt Ivan Ruller se podílel mj. na stavbě hotelu International a Janáčkova divadla, mezi jeho významné projekty v Brně patří prosklená budova Ingstavu ve Vídeňské ulici a především technicky náročná hala Rondo. Společně se svým týmem letos zvítězil v mezinárodní urbanistické soutěži „Nábřeží řeky Svratky“, zabývající se novou podobou okolí největší brněnské řeky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.