Staré flašky od piva a limonád, různé figurky nebo hrníčky sbírají z pod bagrů archeologové, kteří mají na starosti výzkum v areálu bývalé brněnské Vlněny. Bagry hloubí dno bývalého mlýnského náhonu, který byl na místě od 13. do poloviny 20. století. Lidem často sloužil i jako místo, kam házet odpad.
Pod lžící bagru už odborníci našli desítky neporušených flašek. Jde o sklo z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století s nápisy pivovarů nebo skladů piv, kterých byly po Brně desítky.
K tomu archeologové nacházejí keramiku, rozbité hrníčky. "Máme spoustu porcelánových figurek, hřebíky, mince, prstýnky, zlomky fajek," uvedl archeolog Ivan Čižmář. Zajímavostí jsou podle něj pečetítka. Na jednom, které je patrně z 18. století, jsou dva jeleni a držátko je ve tvaru veverky, která drží oříšek. Interpretací těchto tvarů a také otázkou, kdo mohl být majitelem, se budou odborníci teprve zabývat. Další zajímavostí jsou takzvané početní
mince, které používali účetní. Měděné početní groše sloužily jako pomůcka při sčítání sum.
V areálu bývalé továrny Vlněna od zimy trvá jeden z největších archeologických výzkumů v Brně posledních let. Místem až do poloviny 20. století protékal Svratecký náhon, který je doložený od 13. století v písemných pramenech. „Chytli jsme už jeho dno a nejstarší nálezy máme z 15. a 16. století. Je pravděpodobné, že náhon byl několikrát čištěn," uvedl Čižmář. Svratecký náhon se za Vlněnou vléval do svitavského. Oba sloužily
průmyslové výrobě. V polovině 20. století byly zasypány.
Archeologové zkoumají areál brněnské Vlněny od konce loňského roku. V první fázi našli stopy po keltském osídlení z období od roku 150 do 50 před naším letopočtem. Areál bývalé Vlněny vlastní developer CTP. Loni v létě zahájil demolici většiny budov. Místo nich postaví moderní komplex administrativních budov. Práce mají trvat deset až 12 let a kancelářské budovy se budou stavět podle poptávky trhu.
Areál vznikal postupně. Původně šlo o několik menších textilních podniků, které srůstaly do jednoho komplexu známého jako Vlněna. Až do roku 1941 patřila továrna židovské rodině Stiassni. Po válce podnik fungoval ve znárodněném průmyslu, výroba skončila v roce 1997 a od té doby areál chátral.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.