Ministerstvo vnitra trvá na tom, že město nemá oprávnění regulovat vyhláškou pohyb plavidel se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Vnitro proto navrhlo Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení vyhlášky, kterou zastupitelstvo v pozměněné podobě schválilo loni v říjnu. Ministerstvo už na přelomu roku platnost vyhlášky pozastavilo.
Prostřednictvím vyhlášek mohou obce samostatně spravovat vlastní záležitosti. Nesmí ale zasahovat do otázek, které řeší zákon nebo jiné předpisy veřejného či soukromého práva. Brno podle vnitra vydáním sporné vyhlášky překročilo své kompetence, protože plavbu lodí a člunů se spalovacími motory upravuje vodní zákon a vyhláška ministerstva dopravy.
"Dle názoru ministerstva vnitra se v případě vodní plavby jedná o problematiku, která je vyhrazena právním předpisům na celostátní úrovni," stojí v návrhu, který bude jako zpravodaj řešit soudce Josef Fiala. O výsledku pak rozhodne svým hlasováním plénum, tedy sbor všech 15 ústavních soudců.
V minulosti plavidla se spalovacími motory s výkonem do deseti kilowattů na přehradu nesměla, avšak ministerstvo dopravy loni zařadilo přehradu mezi vodní plochy s povolenou plavbou. Město zareagovalo vlastní vyhláškou.
Nejprve provoz lodí a člunů se slabými spalovacími motory zakázalo na celé přehradě. Po kritické reakci vnitra schválilo pozměněnou vyhlášku, která provoz lodí se slabými spalovacími motory povolila alespoň v části přehrady za Roklí, kde je minimum plavců.
"Nechceme nikoho bezdůvodně omezovat, ale předcházet konfliktům uživatelů nádrže," uvedl loni náměstek primátora Martin Ander (SZ). Vnitro ani po změně s vyhláškou nesouhlasí a obrátilo se na soud.
Regulace nedopadá na čluny záchranářů, hasičů a policie. Po vodní hladině Brněnské přehrady se pohybují také lodě dopravního podniku, které mají elektromotory.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.