pondělí 27. září 2021 Jonáš

Autobus jako taxík. Z Tišnova na Žďársko bude jezdit večerní spoj na zavolání

Jihomoravský kraj a koordinátor Integrovaného dopravního systému, společnost KORDIS JMK, poprvé ve větším otestují novinku, kterou je tzv. autobus na zavolání. Od začátku března obslouží v nočních hodinách pět obcí na hranicích s Krajem Vysočina – Katov, Níhov, Kuřimské Jestřabí, Kuřimskou Novou Ves a Křižínkov.

Počet obyvatel v těchto obcích roste. Noví sousedé se do regionu stěhují nejen kvůli krásné přírodě, ale i relativní blízkosti Brna a výhodné poloze na vlakové trati. Později večer a v noci je i přesto pro místní obtížnější dostat se domů veřejnou dopravou. Poslední osobní vlak vyjíždí z Tišnova ve 20:30, a poslední autobusový spoj pro obce na lince 163 těsně po osmnácté hodině večer. „I díky aktivitě místních starostů a občanů jsme se rozhodli situaci změnit. Po vzájemné dohodě zde v prvním větším pilotním projektu zavedeme obsluhu večerním autobusem na zavolání,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák.

Spoj, který dnes po půl jedenácté večer vyráží z Tišnova a končí v nedalekých Dolních Loučkách, tak bude nově zajíždět i do Katova a okolních obcí. „Pro cestující, kteří pojedou z Tišnova, bude postačovat, když řidiči nahlásí svou výstupní zastávku. Jinak by autobus za Dolní Loučky pokračoval pouze v případě, že si jej někdo přivolá přes dispečink,“ vysvětlil Hanák s tím, že řešení zlepší dopravní obslužnost obcí a přitom šetří náklady a brání situacím, kdy autobusy takříkajíc „vozí vzduch“. „Podle průzkumu, který místní vypracovali, víme, že je o spoj zájem. Takto budeme moci zároveň otestovat jeho reálnou vytíženost a zvážit, zda jej v budoucnu zavedeme v klasickém režimu,“ doplnil Hanák.

V regionu bude večer fungovat i další autobus na zavolání. „Jeho trasa povede z Katova přes Níhov zpět do Dolních Louček jako odvoz cestujících z průmyslové zóny ve Velké Bíteši. V obou případech platí, že cestující, kteří budou chtít na spoj nastoupit na některé ze zastávek v úseku, kde spoj jede pouze na zavolání, musí nejméně 40 minut před odjezdem kontaktovat náš dispečink na telefonním čísle 543 174 317 a vedení příslušného spoje si tak objednat,“ doplnil ředitel společnosti KORDIS JMK Jiří Horský.

Od 1. března přitom čeká na obyvatele pěti obcí mezi Velkou Bíteší a Dolními Loučkami ještě jedna novinka. „Půjde o nový spoj, který bude vozit školáky do škol v Dolních Loučkách a Tišnově. Dnes děti vyráží v půl sedmé, hodina jim však začíná až o půl osmé. Nový spoj je doveze ke škole v Dolních Loučkách 7:23, aby stihly vyučování a nemusely přitom dlouho čekat,“ uzavřel Horský.

Zdroj: JMK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.