Hned dvě brněnská architektonická studia slaví úspěch se svými návrhy. Ateliér Chybik+Kristof vyhrál architektonickou soutěž stavby nového sídla Lesů ČR v Hradci Králové za necelou půl miliardu korun. Ateliér Kuba&Pilař architekti zase uspěl v soutěži o dostavbu Jihočeské vědecké knihovny.
Mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nového ředitelství Lesů České republiky (LČR) vyhráli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof jednomyslným rozhodnutím poroty. Areál sídla s přilehlým novým lesoparkem by měl být pro obyvatele a návštěvníky Hradce Králové vstupní branou do rozsáhlému areálu městských lesů, které lidem slouží hlavně k rekreaci.
Budova za odhadovaných 470 milionů korun bez DPH bude ze dřeva. Tvůrci projekt nazvali Lesy v lese. Centrálnímu prostoru vévodí objekt půdorysem připomínající strom, jež vrůstá do lesa a les do budovy. Dům bude mít pět ramen. Kolem něj jsou plánovány prostory pro vzdělávání, sport a rekreaci. Využité budou i střechy pro prezentaci podniku. "Ze střechy se lidé budou moci dostat dolů skluzavkou," uvedl Chybík.
Dvoupodlažní budova s 8000 metry čtverečními kancelářských ploch poskytne příjemné pracovní prostředí pro 180 až 200 úředníků. „Objekt evokuje univerzitní kampus, všechny prostory mají dostatek denního světla, je v něm dostatek zelených ploch, je dobře zasazen do svého okolí a nabízí dostatek prostor pro setkávání,“ řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád.
Stavba by měla začít v roce 2019 a skončit do konce roku 2020. Nové sídlo by mělo být ukázkou využití dřeva ve stavebnictví i obnovitelných zdrojů energie. Dům by měl být v nízkoenergetickém standardu. V Česku podle Lesů ČR obdobný administrativní objekt ze dřeva asi pro 200 pracovníků dosud nestojí.
Jihočeská vědecká knihovna v rukou brněnských architektů
Výrazného rozšíření se dočká Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Ze šesti návrhů vyšel jako nejlepší projekt brněnských architektů Kuba & Pilař architekti.
Dostavba knihovny, která zároveň umožní v budoucnu i vnitřní rekonstrukci původních prostor, by měla probíhat mezi roky 2019 a 2020. Díky investici za 123 milionů korun tak bude mít knihovna nový bezbariérový vstup a zpřístupní dalších 130 tisíc svazků knih a periodik. Součástí studie jsou také úpravy vstupu a okolního veřejného prostranství nebo nové parkoviště a dopravní napojení na Lidickou třídu.
Zdroj: ČTK, ČT, Budějcká Drbna
Martin Šeda
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.