sobota 26. září 2020 Andrea

Čichová mapa zachycuje vůně a pachy Brna, má okolo stovky záznamů a přibývají další

Studenti z Brna se rozhodli zmapovat vůně a zápachy v Brně. Vytvořili čichové mapy, do kterých mohou lidé zaznamenávat údaje o paších, které je obtěžují, anebo vůních, které jim zlepšují náladu. V Česku jde o unikátní projekt. Mapu spustili minulý týden a je o ni zájem. Záznamů je v ní zatím okolo stovky.

Na adresách www.brnovoni.cz a www.brnosmrdi.cz mohou lidé vkládat záznamy o jakémkoli zápachu v Brně. Je třeba určit, co ho způsobuje, jakou má intenzitu a zda je cítit opakovaně nebo jednorázově.

Jestli jde o zápach, či vůni neurčuje sám vkladatel, hlasují o tom všichni návštěvníci webu. "Názory na konkrétní místa se totiž mohou lišit," popsal Vérteši. Podobné mapy zatím existovaly například v USA nebo v Británii.

Na webu zároveň funguje seřazování zápachů podle udělených hodnocení v takzvané pachparádě. V té je aktuálně mezi nejvoňavějšími místy například botanická zahrada přírodovědecké fakulty, mezi nejvíce zapáchající místa patří podchod pod brněnským hlavním nádražím.

S místy, kterým bude uděleno nejvíce hlasů, mají studenti další plány. Do těch nejvoňavějších chtějí pořádat vycházky, na ty nejvíce zapáchající upozorní brněnský magistrát.

"Nápad vzešel ze společné diskuze našeho týmu, když jsme si zhruba v říjnu povídali a uvědomili si, že každý z nás má z minulosti spoustu vzpomínek spojených s čichovými vjemy a bylo by fajn udělat si v nich přehled," uvedl Vérteši.

Studenti mají v plánu propagovat svůj projekt interaktivní vonící kampaní v brněnských ulicích. Podrobnosti však zatím drží v tajnosti. Peníze na rozjezd projektu získali studenti z programu Mládež kraji.

Zdroj: ČTK, Brnosmrdi.cz
   

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.