Jaké to je přistát přímo na jádru vesmírné komety?

Vesmír je obrovský a ukrývá nekonečné množství tajemství. Abychom poznali alespoň některá z nich, vyrábíme důmyslné aparáty s důmyslnými elektronickými smysly, které jsou schopny pracovat v mrazivých podmínkách miliardy kilometrů daleko od Země. Jedním z nich byla i sonda Rosetta, která jako první lidský výrobek přistála na jádru komety.

A právě tomuto výjimečnému projektu je věnováno rovněž výjimečné představení Setkání s kometou, které v lednu uvádí Hvězdárna a planetárium Brno. Model kometárního jádra, který v něm uvidíte, je totiž natolik detailní, že překonává i ty nejlepší hollywoodské trikaře.

"Rosetta byla poměrně velká sonda, rozměry srovnatelná s větším automobilem," komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Když navíc rozevřela sluneční panely, roztáhla se do délky bezmála 30 metrů. Aby se mohla potkat s kometou Čurjumov-Gerasimenko, musela vesmírným prostorem uletět skoro 6,5 miliardy kilometrů. Cesta ji trvala 10 let! Kvůli šetření palivem a současně dosažení požadované rychlosti musela dokonce absolvovat několik gravitačních manévrů a proletět v těsné blízkosti Země a Marsu. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2014 a následovaly dva roky vědeckých měření. Díky důmyslným manévrům nakonec zakotvila na oběžné dráze kolem kometárního jádra. A nejen to, dokonce na jeho povrch vysadila přistávací modul Philae," dodal Dušek.

Proč se vlastně o komety zajímáme? Komety jsou malá vesmírná tělesa složená především z vodního ledu a tmavého prachu, která se pohybují po rozličných oběžných drahách kolem Slunce. Když se k němu přiblíží, jejich povrch se zahřeje a komety se zahalí do řídké atmosféry, mnohdy s ohonem směřujícím od Slunce. Kometární jádra přitom obsahují látky, které se uplatnily při vzniku všech planet Sluneční soustavy, včetně naší Země. Není dokonce vyloučeno, že v sobě ukrývají tajemství vzniku života na Zemi. Před čtyřmi miliardami let totiž mohly na naši planetu přinést složité organické látky – základní kameny pozemského života – právě komety.

České znění pořadu Setkání s kometou namluvili Petr Štěpán a Karel Mišurec. Součástí představení je přehlídka snímků komet, ke kterým se přiblížili meziplanetární sondy. A také komentovaná ukázka nejjasnějších hvězd a souhvězdí.

Představení Setkání s kometou uvádí Hvězdárna po celý leden vždy ve středu, pátek, sobotu a neděli. Pro detailní program více info na stránkách hvězdárny.

Tisková zpráva

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kometa, Země, kosmická sonda, Rosetta, Hvězdárna a planetárium Brno, Slunce, Philae, Mars, Petr Štěpán, Karel Mišurec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.