17. listopadu je datum, které je významné pro české dějiny. Tento den byl náš národ hned dvakrát vystaven útlaku totalitního režimu – poprvé nacistického, podruhé komunistického – ale dokázal se postavit na odpor a bránit svoje práva. Den boje za svobodu a demokracii je vzpomínkou na hrdiny prvního, druhého i třetího odboje a také připomínkou toho, že svoboda není zadarmo.
„Myslím si, že je velice důležité si připomínat, jak důležitá je pro nás svoboda, a nezapomínat na osobnosti bojující za svobodu, kterou byl například i pan prezident Havel. A to proto, abychom si uvědomili, co svoboda znamená. Abychom si jí vážili, abychom ji nesli dál a nedovolili její dehonestaci," řekl na shromáždění primátor města Brna Petr Vokřál.
Vzpomínkový akt se uskutečnil na Rooseveltově ulici u památníku 1., 2. a 3. odboje před budovou krajského soudu za účasti vedení města a představitelů dalších důležitých institucí z Jihomoravského kraje.Pietní akce připomíná roky 1939 a 1989, kdy studenti demonstrovali proti nacismu, respektive komunismu a obě demonstrace byly brutálně potlačeny.
V průběhu listopadových událostí 1939 byly také v Brně ve 4 hodiny ráno 17. listopadu obsazeny všechny české vysoké školy. Mnozí ze studentů zatčených gestapem či příslušníky SS byli převezeni do koncentračních táborů.
„Tím, že jsme a vždycky jsme byli univerzitním městem, tak události tohoto roku měly na Brno velký dopad. Řada studentů, kteří byli v odporu, bohužel skončili v koncentračních táborech. Brno v tomto směru bylo vždy aktivní," dodal primátor Vokřál.
Také listopadové události roku 1989 měly v Brně svá specifika. Odehrávaly se ve stínu smrti básníka Jana Skácela a jeho pohřbu, který se konal 15. listopadu.
Události v listopadu roku 1989 nabraly v Brně spád 20. listopadu, kdy se uskutečnila první velká demonstrace. Následovalo vyhlášení týdenní protestní stávky. Demonstrace, které se konaly v následujících dnech, vyvrcholili generální stávkou, která se konala 27. listopadu. Brno mělo své zastoupení v Praze i 17. listopadu. Tehdy tam hostovalo Divadlo na provázku se svým Rozrazilem, jehož druhá polovina se změnila v rozhovor s přímým účastníkem násilně ukončené demonstrace. Brněnští herci, k nimž se posléze přidali i novináři a pracovníci rozhlasu a televize, tak patřili k prvním, kdo celé hnutí okamžitě podpořili.
(Magistrát města Brna)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.