Přes 30 zrakových klamů mohou návštěvníci vyzkoušet v science centru Vida! V expozici Klamárium se dospělí mění na trpaslíky, nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat a návštěvníci mohou nahlédnout do svého těla. Výstavu připravil Psychologický ústav Akademie věd. Potrvá do května příštího roku.
Výstava představuje zrakové vnímání jako tvořivý mentální proces organizace a výkladu informací a vjem jako přizpůsobivý výsledek tohoto procesu. Ke každému vystavenému exponátu je poskytnuto krátké vysvětlení a pro zájemce je připravena i podrobnější podoba v katalogu.
"Návštěvník spatří neexistující podněty a naopak neuvidí ty existující. Doufáme, že výstava přinese zábavu i poučení a vzbudí zvídavost a touhu dozvědět se více o tajích lidské mysli," uvedl hlavní autor výstavy doc. Radovan Šikl z Psychologického ústavu AV ČR.
Naprostá většina exponátů má interaktivní povahu. Jejich účinek je podmíněn ochotou návštěvníka řídit se instrukcemi a přistoupit na navrženou hru, nebo alespoň snahou přemýšlet nad tím, co je na viděném podnětu neobvyklé či jak je vůbec něco takového možné.
Výstava je rozdělena do pěti samostatných oddílů, v každém z nich se návštěvníci seznámí s vybranou oblastí lidského vnímání. V experimentálním pokoji si návštěvníci mohou vyzkoušet řadu úloh používaných v psychologickém výzkumu. „Využití klamů a jiných příkladů omylnosti a ovlivnitelnosti lidského zraku je k takové demonstraci mimořádně vhodné. Návštěvník výstavy spatří neexistující podněty, naopak neuvidí ty existující,“ hlavní autor výstavy Šikl. Spoluautoři Mgr. Michal Šimeček a Ing. arch. Veronika Zimková věří, že výstava návštěvníkům přinese zábavu i poučení a vzbudí zvídavost a touhu dozvědět se o tajích lidské mysli více.
V pokoji s názvem Co všechno mozek zvládne se přesvědčí o tom, že se i v silně nepříznivých podmínkách dokáže lidský zrak získat dostatek informací. O tom, že ačkoliv je jakýkoliv obraz z definice plošný, jeho obsah můžeme vnímat trojrozměrně, se přesvědčí návštěvníci v pokoji Jak můžeme vytvořit iluzi prostoru na ploše. Ve zbytku výstavy se návštěvníci dozví, jak si pohrát s perspektivou a jak vytvořit iluzi pohybu.
Výstavu je také možné navštívit s odborným výkladem. Komentované prohlídky se konají každý pátek od 16:00.
Zdroj: ČTK, VIDA! centrum
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.