Osobnost brněnského básníka, spisovatele a překladatele Jana Skácela připomíná socha umístěná v parku na Špilberku. Ta má podobu stylizovaného portrétu básníka, jehož tvar je definován vrstvami k sobě svařených nerezových trubek. Jejím autorem je akademický sochař Jiří Sobotka.
Portrét básníka tvoří několik tisíc bezešvých trubek z kartáčované nerezové oceli svařených do tvaru hlavy, která je umístěna na vápencovém podstavci. Skrze trubky lze pohlížet na staré Brno. Skácelova poezie je charakteristická důsledně propracovaným systémem symboliky, v jejímž rámci se jednotlivé motivy jeví jako variace několika základních Skácelových témat: dětství, ticho, krajina a smrt. Na každé straně kamenného čtyřhranného soklu je vytesáno jedno slovo, které vyjadřuje tato čtyři základní básníkova témata.
„Autor pojal sochu netradičně a prostřednictvím ocelových trubek do ní vtělil metaforu básníkovy sveřepé nezdolnosti i vtipnou pointu: Můžeme se na Brno podívat Skácelovýma očima. Tedy pohledem obdivným a zamilovaným. A za to patří tvůrci sochy naše uznání a dík," uvedl na úterním slavnostním odhalování náměstek primátora Petr Hladík.
Socha Jana Skácela od Jiřího Sobotky je čtvrtým dílem projektu „Sochy pro Brno“, jehož idea se zrodila na konci roku 2005; město Brno chce prostřednictvím sochařských děl českých i zahraničních autorů, která odkazují k významným osobnostem spjatým s Brnem, kultivovat a ozvláštnit veřejný prostor.
„Pokud chce sochař dělat dílo do veřejného prostoru, tak osoba básníka je vůbec tou nejlepší volbou. Jsem rád, že v konkurenci dalších sochařů padl výběr na moje dílo," přiznal autor sochy Jiří Sobotka.
Město Brno si básníka připomíná Skácelovou ulicí v Králově Poli a pamětní deskou před domem v Kotlářské ulici, kde Mistr žil. Od roku 2006 má Jan Skácel i svou velkou a malou kašnu na náměstí Svobody. Jeho verše o vodě byly odlity do bronzových roštů obou kašen.
Zdroj: MMB
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.