Úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně se podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Není to běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností, řekl novinářům Bek poté, co dnes před rektorátem vyvěsil tibetskou vlajku. Ta zavlála také na Nové radnici.
"Velká část univerzitní veřejnosti je zaskočena tónem toho prohlášení, tak jako mnoho nezávislých komentátorů, i mnoho akademiků se domnívá, že prostě překračuje standardní hranice diplomatického protokolu," uvedl Bek.
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v úterý sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vydali večer prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.
Prohlášení vyvolalo značnou pozornost i kritiku. Tibetskou vlajku dnes před polednem vyvěsily i další vysoké školy a instituce. Právě Bek už dopoledne k vyvěšování tibetské vlajky vysoké školy
vyzval.
"Vlajka by měla být signál, který by měl v našich studentech, možná v širší veřejnosti, probudit jakousi diskuzi a reflexi o tom, jak jsou zastupovány zájmy České republiky," uvedl Bek. Před rektorátem na Žerotínově náměstí
zůstane vlajka nejspíš do pátku.
Statutární město Brno jako univerzitní město se k akci připojilo a za pět minut dvanáct taktéž vyvěsilo tibetskou vlajku. Ta nyní vlaje nad Novou radnicí.
Zdroj: ČTK
Foto: MuniTV
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.