Oddělení urologické onkologie Masarykova ústavu v Brně letos slaví desetileté výročí. Za dobu existence ošetřila ambulance téměř 14 tisíc pacientů, řekl dnes novinářům primář oddělení Jan Doležel. Podle něj bylo na hospitalizaci přes devět a půl tisíc pacientů a přes devět tisíc jich lékaři operovali. Za desetiletou historii zemřelo na oddělení 15 lidí.
Oddělení, které řeší pacienty s rakovinou prostaty, varlat, ledvin, močového měchýře, močových cest a podobně, vzniklo v roce 2006 z iniciativy současného ředitele Jana Žaloudíka a bývalého ředitele Rostislava Vyzuly v reakci na rostoucí nároky na urologickou péči. "Tým oddělení se postupně ze čtyř lékařů rozrostl na 7. Dále ho tvoří tři ambulantní sestry, sanitárka a sestry oddělení, které působí současně na gynekologickém oddělení," uvedl Doležel.
Oddělení urologické onkologie má ambulantní trakt v prvním patře Švejdova pavilonu. "Disponujeme dvěma ambulancemi, ultrazvukovou vyšetřovnou se třemi sonografickými přístroji, endoskopickým sálkem, operačním sálem a ambulantními lůžky," vyjmenoval Doležel. Lůžkové urologické oddělení je umístěné ve druhém patře Masarykova pavilonu a disponuje 12 standardními lůžky s možností sdílení dalších lůžek s oddělením gynekologickým. Oddělení využívá i lůžek na centrálním ARO a JIP umístěnými v nově vybudovaném Wernerově pavilonu. "Průměrná délka hospitalizace našich pacientů činila pět dnů," poznamenal Doležel.
Podle něj se oddělení opírá o multioborovou spolupráci. "Spolupracujeme jak s chirurgickými obory, tak s klinickými onkology, patology, radiodiagnostiky, radioterapeuty a v neposlední řadě i s výzkumnými týmy
ústavu," dodal Doležel.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.