Brněnská hvězdárně otevře v pátek a sobotu své brány hravému Festivalu vědy

Festival vědy v brněnské hvězdárně nabídne opět po roce pestrý koktejl nevšedních vědeckých či kulinářských zážitků. V pátek 16. září a v sobotu 17. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými, návštěvníky zahájí hravý Festival vědy.

Organizátoři slibují, že se návštěníci na vlastní oči, ale i zbývající smysly, doslova ponoří do světa vědy. Mendelova univerzita v Brně připraví vskutku netradiční ochutnávky. Díky Univerzitě obrany si budete moci vyzkoušet dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru a shlédnete ukázky vybavení a možností ženijního vojska při odstraňování výbušného materiálu (pyrotechnický robot, oblek, apod.). 

Městská policie Brno umístí někde v parku Kraví hory mobilní kamerový systém s online přenosem do „štábního vozidla“. Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republikyukáže veličiny, z nichž jedna se měří ve voltech a druhá v pascalech. Veterinární farmaceutická univerzita Brno předvede věštění z rentgenových snímků, naučí vás uspat zvíře na dálku nebo překonat nástrahy dojení. Chybět ale nebudou ani kouzla z molekulární kuchyně budoucích farmaceutů.

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje předvede Mobilní operační středisko se štábem velitele zásahu. Z tohoto střediska je možno řídit jednotky v celém Jihomoravském kraji bez ohledu na výpadek elektrické energie a mobilních sítí. V rámci operačního střediska bude předveden i nejmodernější systém GINA, který pomáhá v reálném čase koordinovat složky Integrovaného záchranného systému v České republice.

U stánku chemiků z Vysokého učení technického v Brně budou k vidění klasické více či méně třaskavé kousky a pokousky. Díky Archeologickému ústavu Akademie věd osobně poznáte vojáka z legie římského císaře Marka Aurelia. Stánek Botanického ústavu Akademie věd návštěvníky seznámí s mnoha dramaty, která se skrývají ve vodě v podobě vztahů mezi organismy. Dozvíte se vše podstatné, co je dobré znát o vodě pitné, vodě ke koupání, ale i vodě odpadní. Společně s Knihovnou Jiřího Mahena nahlédneme do tajů podmořského světa. Objevíme nejen nejrůznější zajímavé tvory a živočichy, kteří zde žijí, ale možná prozkoumáme i nějaký ten poklad, který se na mořském dně jistě ukrývá.

VIDA! science centrum prozradí, co drží akrobata na laně, zda může krabice vyjet do kopce a jak postavit věž z mincí. Moravské zemské muzeum se tentokrát vydá do tajů naší genetiky. Díky Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky si vyzkoušíte pomocí ruční antény najít netopýry s radiovým baťůžkem spící v parku. AZetor Gallery vás vezme na historický exkurz a přiblíží všem zájemcům, jak se červené traktory za sedm dekád své existence proměnily.

V improvizovaném stanu před Hvězdárnou a planetáriem Brno bude i letos uměleckou kulturu reprezentovat Divadlo vědy, ve kterém vystoupí pracovníci Vysokého učení technického v Brně a VIDA! science centra.

Vstup na festival je samozřejmě zdarma.

Tisková zpráva

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hvězdárna, Akademie věd České republiky, Vysoké učení technické v Brně, Brno, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita obrany, Jihomoravský kraj, Moravské zemské muzeum, Hvězdárna a planetárium Brno, Archeologický ústav Akademie věd České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.