Brněnští architekti ze studia KOGAA se snaží znovu vdechnout život bývalému průmyslovému areálu v Pekařské ulici, kde se v minulosti vyráběly například lihoviny.
Cílem jejich snažení je hledat pro starou budovou novou náplň. Zázemí zde mohou najít například začínající firmy. Řekl to jeden z architektů projektu Viktor Odstrčilík.
"Na toto místo jsme přišli náhodou. Majitelé nevěděli co se stavbou, rozhodli jsme se ji zachránit a vymyslet využití, které umožní reaktivaci budovy," uvedl Odstrčilík. Kdysi průmyslový prostor podle něj může fungovat dál a není nutné jej bourat, jak se to nyní děje například s bývalým areálem Vlněny.
Architekti pracují s konceptem takzvaného sociálního reaktoru. Na místě tak má pracovat více menších firem se zaměřením na výrobu a prototypizaci. "Chceme sem dostávat mladé začínající firmy a start upy, které se zabývají výrobou. Máme k dispozici i dvůr pro komunikaci s veřejným prostorem," řekl Odstrčilík.
Architekti do opravených a mírně adaptovaných prostor nejdříve přesunuli vlastní kancelář. Lidé a firmy, které se k nim přidají platí jen čas, který na místě stráví, dále internet, kávu a čaj. K dispozici mají i vybraný nábytek. Prostor se má v budoucnu dále rozvíjet směrem k většímu počtu různých výrobních aktivit. "Dnes už to není tak, že jsou branže striktně dané, mixuje se to. Chceme vytvořit prostředí, které bude stimulovat a posouvat dopředu," uvedl architekt. Podle něj je prostředí ideální pro rozjezdy firem.
Architekti se pokoušejí vedle úpravy prostor mapovat i historii objektu. Objekt byl v první polovině 20. století spojený s židovskou rodinou Deutschů, která zde měla likérku. Část rodiny později skončila v koncentračních táborech. Palírna zde byla i za komunismu, poté byl objekt dlouhou dobu prázdný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.