Nová webová aplikace "Můžu dýchat?" zájemcům ukáže, jaká je aktuální kvalita vzduchu v Brně a jak se zachovat při špatném stavu ovzduší. Brno se například dlouhodobě potýká s překračováním limitů pro polétavý prach, uvedla v tiskové zprávě Hanka Svačinková z Nesehnutí, které aplikaci vytvořilo.
Limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový. Hygienické normy povolují překročení limitu prachu v ovzduší 35 dní v roce na jednom místě. Podle webu DejchejBrno.cz byl letos od začátku roku celkem 27krát překročený prachový limit v lokalitě Zvonařka, na úroveň dvaceti překročení se dostala ulice Svatoplukova.
Kromě poletavého prachu je pro Brno problémem i překračovaní limitů pro oxid dusičitý a benzo(a)pyren. Jak nezisková organizace Nesehnutí uvádí, všechny tyto škodliviny přímo souvisí se spalováním v motorech automobilů, případně v lokálních topeništích.
"Kvalita ovzduší je v Brně stále žhavým tématem, přišlo nám proto podstatné přetavit dostupná data do uživatelsky atraktivní podoby," uvedla koordinátorka projektu Muzudychat.cz Kristina Studená.
Aktuální stav kvality ovzduší po celé ČR mohou zájemci sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu, přímo v Brně je desítka měřicích míst. Například na Výstavišti, u Arboreta, v Líšni nebo v Tuřanech. Informace o aktuální stavu ovzduší v Brně lze zjistit i na webu Ovzdusi.brno.cz.
Zdroj: ČTK
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám