Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, Fakultní nemocnice Brno ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nechybovaly v případu muže, který zemřel v sanitce v Brně poté, co ho nemocnice odmítly přijmout.
Vyplývá to ze závěrů pracovní komise ministerstva zdravotnictví, sdělil náměstek ministra Tom Philipp. Podle ministerstva podala rodina zemřelého pacienta trestní oznámení, policie ani nemocnice o něm zatím nemá informace.
Případ se stal letos v únoru, kdy záchranáři vezli do nemocnice staršího pacienta. Brněnská zařízení ho však odmítla kvůli plné kapacitě. Odmítnout pacienta nelze pouze v akutních případech. Muž tak zůstal v sanitce, kde se jeho stav zhoršil natolik, že zemřel.
Pracovní skupina ministerstva nic neobvyklého v postupu zdravotníků neodhalila. "Ze závěrů vyplývá, že žádný z dotčených subjektů jako záchranná služba nebo fakultní nemocnice nechybovaly. Nicméně komise neměla k dispozici všechny podklady jako například zvukový záznam záchranné služby s nemocnicemi," uvedl Philipp. Nemocnice totiž upozorňovaly na to, že je záchranáři neinformovali o akutním ohrožení života pacienta. V takovém případě by ho odmítnout nemohly.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy obecně platí, že by sanitka neměla jezdit od nemocnice k nemocnici, ale umístění pacienta by měl předem domlouvat záchranářský dispečink s nemocnicí. Sanitka by tak měla přijet do zařízení, které s pacientem počítá. Pokud některá nemocnice odmítne například z kapacitních důvodů, je podle něj nutné s předstihemvyjednat přijmutí v další nemocnici.
Podle Philippa se nelze k případu vyjadřovat více vzhledem k trestnímu oznámení rodiny. Policie ho ale zatím nepřijala. "Zatím o tom nemáme žádnéinformace. Praxe ale bývá taková, že pozůstalí čekají na výsledky vyšetřování komise a až po nich se na policii obrátí," řekla policejní mluvčí Andrea Cejnková.
O trestním oznámení neví ani mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petra Veselá. "Policie nás dosud v této události nekontaktovala," uvedla Veselá. Ředitel Martin Pavlík už dříve jakékoliv pochybení odmítl. Stejně se k případu staví i záchranná služba. "Vedení jihomoravské záchranné služby uvádí, že ze strany záchranářů nedošlo k žádnému pochybení.Ve chvíli náhlého zhoršení stavu pacienta byla resuscitace v sanitním voze jediným správným postupem. V průběhu resuscitace je překlad pacienta kontraindikován," uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Dodala, že záchranáři také neví o žádném trestním oznámení.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.