Funkcionalistická tramvajová čekárna v Brně na Obilním trhu už možná nebude kulturní památkou. Důvodem jsou necitlivé zásahy stavební firmy, která měla objekt opravit.
Návrhem na zrušení památkové ochrany se zabývá ministerstvo kultury, které zahájilo řízení na základě podnětu restaurátora Radka Ryšánka. Podle něj objekt ztratil památkovou hodnotu, řekl dnes Ryšánek.
Podle Ryšánka byla památka neopravitelně zničena. "Došlo k demolici cca až poloviny původní stavební hmoty, z níž zůstaly pouze roksory. Tuto původní hmotu již nebude možno nikdy obnovit," uvedl Ryšánek. Neopravitelně zničená je i původní technologie stavby objektu nebo původní keramické obklady, podzemní část se záchodky byla zasypána sutí a zalita betonem. Podle Ryšánka objekt navržený architektem Oskarem Pořískou pozbyl autenticitu technologickou i tvarovou. "Stavba ztratila tedy většinu hodnot, které jsme si zvykli v souvislosti s historickou architekturou zmiňovat," uvedl Ryšánek.
Radnice Brna-středu v souvislosti s rekonstrukcí objektu uvedla, že se funkcionalistická tramvajová čekárna bude opravovat déle, než se čekalo. Původně vybraná stavební firma nepostupovala podle projektové dokumentace. Vedení městské části proto vypsalo nové výběrové řízení. "Městská část Brno-střed odpamátnění zastávky neiniciovala. Bereme na vědomí rozhodnutí Ministerstva kultury ČR, ve kterém se uvádí nedoporučení návrhu na zrušení prohlášení zastávky za kulturní památku," uvedla mluvčí radnice Denisa Kapitančiková.
Ministerstvo ale zatím nijak nerozhodlo. Podnět, který dostalo od Ryšánka, považuje za důvodný. Zatím si vyžádalo stanoviska od památkářů, brněnského magistrátu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. "Zatím jsme vyjádření neobdrželi. Termín ukončení řízení ani jeho výsledek nelze do vydání pravomocného rozhodnutí jakkoliv předjímat," uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
Brněnští památkáři se zrušením památkové ochrany objektu nesouhlasí. Připouštějí ale, že zastávka, která byla dříve funkcionalistickým klenotem, byla poničena. "Obnova památek moderní architektury je velmi komplikovaná především z důvodu často zjišťované nemožnosti obnovy původních materiálů
postižených korozí," uvedl ředitel brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha. Podle něj ovšem není důvod nevěřit, že by nová stavební firma neudržela původní "ušlechtilou tvarovou siluetu stavby, do níž budou posléze navráceny původní restaurované prvky či případně doplněny repliky detailů nedochovaných."
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.