Po loňském unikátním transportu dvou vajec brněnských jeřábů mandžuských na Dálný východ se Zoo Brno stala koordinátorem převozu dalších oplodněných vajec jeřábů v rámci tohoto mezinárodního záchovného programu. Tentokrát putovalo do státní přírodní rezervace v Amurské oblasti celkem šest vajec z českých zoologických zahrad.
Do Ruska putovala letecky v polovině května ve speciálním inkubátoru dvě oplodněná vejce jeřábů daurských a čtyři vejce jeřábů mandžuských. Pocházela z Brna, Chomutova a Olomouce.
Na Dálném východě žije přibližně 500 jeřábů mandžuských. Odborníci je řadí k ohroženým druhům živočichů. V Asii je tento jeřáb považovaný za symbol štěstí a věrnosti. Dospělí jedinci dosahují výšky až 1,4 metru, nejtěžší
zaznamenaný samec vážil 15 kilogramů. Jeřáb daurský je klasifikovaný jako druh zranitelný.
"Populace těchto druhů jeřábů je v evropských zoologických zahradách dobrá a stabilní, naopak v místech jejich přirozeného výskytu je vhodné ji posílit," upozornil kurátor chovu ptáků Zoo Brno a koordinátor přepravy
Petr Suvorov. Ze dvou vajec jeřábů mandžuských, která na východ putovala loni, se vylíhlo jedno mládě. Z letošní várky se tři dny po příjezdu vyklubala dvě mláďata brněnských jeřábů a dnes už je vylíhnutých celkem pět mláďat.
Do dvou let je chovatelé vypustí do volné přírody. Do projektu se podle zástupců brněnské zoo příští rok zapojí také zoo z nizozemského Veldhovenu a zájem podle nich projevily i zoologické zahrady v Lipsku, Zlíně a Vídni.
Jeřáb mandžuský je klasifikován dle norem IUCN jako ohrožený druh a jeřáb daurský jako druh zranitelný. Reintrodukční stanice v Amurské oblasti se vysazování jeřábů věnuje již více než 20 let. Do volné přírody bylo vysazeno ke třicítce jeřábů mandžuských a daurských a mnozí z nich se úspěšně reprodukují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.