Projekt na záchranu sysla obecného, do kterého se zapojila i Zoo Brno, probíhá podle plánu. Skupina 39 syslů z bratislavského letiště M. R. Štefánika odchovala po devítiměsíční aklimatizaci ve speciální syslí voliéře v zázemí zahrady první mláďata. Ta by měla v budoucnu posílit slabé populace tohoto druhu ve volné přírodě.
Zoo Brno je partnerem projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která dohodla mezinárodní spolupráci s kolegy na Slovensku. Minulý rok v srpnu rozmístili slovenští ochránci přírody na travnatých plochách bratislavského letiště 130 pastí k odchytu syslů obecných a 39 z nich pak převezli do Zoo Brno.
Ti byli vypuštěni do speciální syslí voliéry o rozměru 12x20 metrů, která je zapuštěná dva metry pod zem, aby nedocházelo k podhrabání a úniku syslů. Po celou dobu byla zvířata přikrmována ječmenem, jablky, červenou řepou a měla k dispozici suché seno ke stavbě podzemních pelíšků. „Sysly ve voliéře pravidelně monitorujeme a pořizujeme kamerové záznamy, podle kterých vyhodnocujeme jejich aktuální zdravotní stav a chování. Na konci loňského léta si sysli budovali síť nor na přezimování, ale s ohledem na mírné počasí a pravidelný přísun potravy byli aktivní i v zimě. Na konci jara jsme pozorovali narození prvních asi šesti mláďat. Jejich přesný počet se určit nedá, protože většinu času tráví tato velmi plachá zvířata v norách,“ říká koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Šrámek.
V České republice je stále několik přirozených lokalit sysla obecného. Například v nedalekých Medlánkách je populace silná, ale jsou místa, kde populace čítají pouze několik jedinců a jejich počty razantně kolísají. K takovým místům patří například Hodkovice nad Mohelkou, Člunek nebo Jaroslavice.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.