V Brně se poprvé uskuteční Mendelův den, připojí se další země

V Brně se bude 8. března poprvé slavit Mendelův den, který má připomínat odkaz vědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela. Uskuteční se při 150. výročí zveřejnění Mendelovy práce v tisku, řekl dnes novinářům vedoucí interaktivní expozice Mendelianum v Moravském zemském muzeu v Brně Jiří Sekerák.

Právě v Mendelianu, které Mendelův odkaz připomíná, bude zdarma přednáška, výstava a program pro laiky i odborníky. Příchozí se seznámí s osobností vědce a jeho pokusy. Do akce se zapojila i zahraniční města Vídeň, Tokio, Tucson a Sydney.

Část programu je pro středoškoláky, část pro vysokoškoláky a menší část také pro odbornou veřejnost. "Zájemci se dostanou do laboratoří a jsou pro ně připravené interaktivní programy, kterými je bude provázet Mendelův zelený hrášek. Chybět nebudou ani novinky v Mendelianu a knižní novinky Mendelovy rostliny nebo Stezka Mendelovým Brnem. Představíme také novou bakterii, která se jmenuje po Mendelovi," uvedla jedna z iniciátorek akce a odborná garantka Mendeliana Eva Matalová. Poté se v 16:00 uskuteční slavnostní zahájení výstavy, která až do konce března přiblíží Mendelův význam, akci Mendelův den i novinky Mendeliana.

Myšlenka na založení tradice Mendelova dne vyplynula z diskuze na loňské konferenci, která se konala u příležitosti 150. výročí Mendelovy přednášky v Brně. Podle Sekeráka totiž Mendel o svých významných objevech v genetice přednášel v Brně 8. února a 8. března roku 1865, o rok později pak jeho objevitelská práce vyšla v časopise brněnského Přírodozkumného spolku, který byl rozeslán do celého světa.

První Mendelův den pak připadl na 150. výročí prezentace v tisku, avšak na den jeho druhé brněnské přednášky. Do akce se zapojila i další města z různých světadílů. Z Evropy je to Vídeň, kde se uskuteční komentovaná prohlídka Mendelovy Vídně s dalším doprovodným programem. V americkém Tucsonu bude prezentace absolventského interdisciplinárního programu neurogenetiky a prezentace držitelů Mendelovy medaile. O Mendelovi budou vyprávět odborníci i v Sydney a v Tokiu se uskuteční o Mendelovi výstava.

Mendel se narodil v Hynčičích a zemřel v Brně, kde působil. V 19. století učinil významné objevy na poli genetiky a také v oblasti základních zákonů dědičnosti.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Gregor Mendel, Brno, genetika, Vídeň, výstava, přednáška, Moravské zemské muzeum, Tokio, Sydney, Tucson

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.