Od narození Otce vlasti nás letos dělí už 700 let. Jak se tehdy žilo obyčejným lidem, ale i šlechtě? Jak se domlouvaly sňatky, jaká poezie byla v oblibě, jaké se nosily boty a mnoho dalšího odhalí konference s příznačným názvem Doba Karlova.
Populárně-naučná konference o velkých i malých dějinách 14. století se uskuteční v sobotu 12. března na Špilberku v sále Ogilvy. Jejím cílem je přiblížit život za vlády Karla IV. nejen odborníkům, ale také všem zájemcům o historii.
Konferenci zahájí profesor Libor Jan, který v návaznosti na svou úspěšnou knihu (Václav II., Král na stříbrném trůnu), v přednášce nazvané Děd a vnuk pohovoří o tom, jak Karel IV. navazoval na přemyslovské tradice zděděné po matce Elišce Přemyslovně.
Dopolední blok „Svět mocných“ se bude věnovat problematice vrcholné šlechty ve 14. století. Mgr. Ludmila Luňáková přednese svůj příspěvek věnovaný sňatkové politice prvních českých Lucemburků nazvaný Svatby ve vrcholném středověku (nepovedená svatba sestry Karla IV.). O významném moravském rodu pánů z Lomnice promluví Bc. Martin Juřička. Šlechtické poezii se bude věnovat přednáška Staročeská rytířská epika Mgr. Stanislava Velčeva. O praktických otázkách spjatých s provozem šlechtických sídel pohovoří Mgr. Jan Škvrňák v příspěvku Fungování šlechtického panství v době Karla IV.
Odpolední blok přednášek „Svět každodenního života“ bude zaměřen na témata vrcholně středověké každodennosti. Vojenství a podobě vojenské družiny je věnován příspěvek Bc. Tomáše Straky nazvaný Šlechta ve válce a tzv. „kopí“ ve 14. století. Kožené předměty používané ve 14. století představí Mgr. Aleš Hoch a konkrétně obuvi se bude věnovat příspěvek Bc. Jany Obročníkové. O hradech ve 14. století promluví Mgr. Miroslav Dejmal. Textilní nálezy z kolektorů pod Václavským náměstím v Praze představí Mgr. David Kohout a Ing. Jindřich Figura. Na konferenci budou také k prohlédnutí rekonstrukce zbroje a předmětů používaných ve 14. století.
U příležitosti konference se na Špilberku slavnostně odhalí rozšíření stálé expozice „Od hradu k pevnosti“ o exponáty a nálezy související s osobností markraběte Jošta. Část nazvaná „Jošt Lucemburský, moravský král nekrál“ bude k prohlédnutí až do konce roku 2016 a navíc se bude průběžně doplňovat o nové výstupy aktuálního antropologického výzkumu.
Program:
Blok Svět mocných
9:00 Zahájení
9:00 – 9:30 Prof. Libor Jan: Děd a vnuk – Přemyslovská tradice u Karla IV.
9:30 – 10:00 Mgr. Ludmila Luňáková: Svatby ve vrcholném středověku (nepovedená svatba sestry Karla IV.)
10:00 – 10:15 Pauza
10:15 – 10:45 Bc. Martin Juřička: Páni z Lomnice ve 14. století
10:45 – 11:15 Mgr. Stanislav Velčev: Staročeská rytířská epika
11:15 – 11:45 Mgr. Jan Škvrňák: Fungování šlechtického panství v době Karla IV.
11:45 – 13:15 Pauza na oběd
Blok Svět každodenního života
13:15 – 13:45 Bc. Tomáš Straka: Šlechta ve válce a tzv. „kopí“ ve 14. století
13:45 – 14:15 Mgr. Aleš Hoch: Kožené předměty 14. století
14:15 – 15:00 Pauza
15:00 – 15:30 Mgr. Miroslav Dejmal: Hrady 14. století
15:30 – 16:00 Mgr. David Kohout, Ing. Jindřich Figura: Textilní nálezy z kolektorů pod Václavským náměstím v Praze
16:00 – 16:30 Bc. Jana Obročníková: Obuv doby Karla IV.
Pořádá Muzeum města Brna ve spolupráci se spolky Doba Karlova a E-středověk.cz.
Vstupné: 30 Kč
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.