V Brně budou 17. listopadu kulturní akce, průvod i protesty

Listopadové události let 1939 a 1989 připomenou v úterý v Brně kulturní akce, ale také protestní shromáždění. Velkou akci nazvanou Sedmnáctý studentský chystá Masarykova univerzita. Její součástí je tradiční lampionový průvod. Tentokrát začne na Kraví hoře a zamíří kolem Kounicových kolejí do centra Brna.

Kromě průvodu studenti chystají také odpolední a večerní program v kině Scala na téma lidskost versus barbarství. Uskuteční se tam například projekce filmů s tematikou holocaustu a debata mezi antifašistickým aktivistou Rainerem Hössem, vnukem velitele koncentračního tábora v Osvětimi, a Tal Bašanovou, izraelskou novinářkou, jejíž babička zemřela v Terezíně a matka přežila jak Terezín, tak Osvětim.

Na Moravském náměstí před kinem Scala se má ovšem v 15:00 konat také pokojné shromáždění lidí zklamaných sliby listopadu 1989, účast podle pořadatelů přislíbil například europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf. Svolavatelé akci charakterizují jako manifestaci za socialismus a proti kapitalismu.

Ještě před tím má být na náměstí happening Karta pro příštího prezidenta. Organizátoři tak navazují na loňské „červené karty“. Protože se nechtějí opakovat, a protože se situace za poslední rok změnila, rozhodli se letos zaměřit na budoucnost. Umožní účastníkům napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta a vhodit do symbolické schránky.

Martin Přikryl, organizátor pražské akce, k tomu píše: „Sejdeme se na místě a napíšeme každý, koho si vážíme, kdo by mohl, byť v nejbujnějším snu, být prezident. Zveřejníme seznam jmen, ale nebudeme psát počty hlasů. Nejedná se o volby, jedná se o happening, který nám má pomoci hledat.” Současně se účastníci budou moci vyjádřit na kameru a odpovědět na otázky: „Čeho si na lidech nejvíce vážíte? Které z těchto vlastností či hodnot by podle vás neměly chybět představitelům státu?“ Sestřih videí bude zveřejněn jako příspěvek k diskuzi o důležitých hodnotách. Přáním organizátorů je přispět k úvaze o tom, co od hlavy státu očekáváme, nikoliv její volba nanečisto.

Den boje za svobodu a demokracii si pro společný koncert s Filharmonií Brno vybrala skupina The Plastic People of the Universe. V Sonocentru Zazní program Co znamená vésti koně. Vznikl v době, kdy undergrounová kapela, zbavená možnosti oficiálně veřejně vystupovat, hrála přibližně jednou do roka na utajovaných akcích.

"Po hudební stránce snesou Koně srovnání s vrcholnou tvorbou tehdejších západoevropských progresivních kapel, na rozdíl od nich však mají zcela specifickou a originální atmosféru, která prostupuje celým hudebním i textovým materiálem. Atmosféru stísněnosti, duchovního útisku, ale též zvláštní archaičnosti a patetičnosti," uvedl Michal Nejtek, autor orchestrálního aranžmá.

Ve sváteční den mohou lidé zamířit také do někdejší věznice na Cejlu. Objekt je mnoho let nepřístupný. V úterý se výjimečně uskuteční dvě komentované prohlídky. Mimořádně se otevře také kryt pod Špilberkem. Lidé si tam prohlédnou například nově identifikované funkcionalistické stoly, které v minulosti sloužily na brněnské radnici. "Vše, co se v Brně formálně rozhodovalo, se rozhodlo u nich," uvedl historik Pavel Paleček, jenž usiluje o trvalé zpřístupnění krytu.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Masarykova univerzita, Kraví hora, Auschwitz, Scala, koncentrační tábor Terezín, Kino Scala, Sametová revoluce, Miloslav Ransdorf, KSČM

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.