Masarykova univerzita spustila portál pro výuku češtiny pro cizince. Kurz je dostupný zdarma online na portále mluvtecesky.net v angličtině, němčině, polštině a slovenštině. Vedle interaktivní výuky jazyka získají návštěvníci i užitečné informace o České republice. Zástupci univerzity to dnes řekli novinářům.
Na Masarykově univerzitě studuje přes 19 procent cizinců, kteří pro svůj běžný život při studijním pobytu v Česku potřebují alespoň základní znalost jazyka.
"Míra internacionalizace patří k významným ukazatelům kvality vysokých škol, a proto usilujeme o to, aby u nás cizinci úspěšně studovali a během studia snáze zvládali překážky spojené s dlouhodobějším pobytem v cizí zemi," uvedl prorektor MU Ivan Malý.
Přestože online kurz češtiny byl původně vyvinutý zejména pro ty, kteří potřebují češtinu v rámci své profese ve zdravotnických oborech, mohou jej využít i další zahraniční studenti a cizinci, kteří v Česku dlouhodobě pracují. "Kurz je koncipován tak, aby jej zájemci zvládli bez ohledu na věk a předchozí zkušenosti s češtinou," uvedl ředitel Centra jazykového vzdělávání Libor Štěpánek.
Portál nabízí základní online kurz a takzvaný Survival Czech. Interaktivní výukové materiály doplňuje více než sedm hodin zvukových nahrávek, praktický vestavěný slovník, gramatický přehled, diskusní fórum a užitečné informace o České republice.
Speciálně pro studenty medicíny je připraven kurz odborné lékařské češtiny. "I zahraniční posluchači, kteří navštěvují studijní programy v angličtině, se musí naučit českou terminologii a základy češtiny, aby mohli komunikovat s pacienty, ať už během studia nebo po něm," uvedla proděkanka Lékařské fakulty MU Eva Táborská. Mnozí zahraniční studenti medicíny po absolutoriu v České republice zůstávají a nacházejí uplatnění v českém zdravotnictví. Správně komunikovat s pacienty v češtině se potřebují podle odborníků naučit také Slováci.
Portál mluvtecesky.net vznikl pod vedením Centra jazykového vzdělávání MU ve spolupráci se Studiem Gaus z Berlína, Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka, Fachhochschule Burgenland GmbH z Eisenstadtu, Uniwersytet Śląski z Katovic a Edukácia@Internet z Partizánskeho v rámci projektu s podporou Evropské komise z Programu celoživotního učení. Náklady na tříletý projekt činily téměř devět milionů korun.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.