V rámci oslav výročí 150 let Mendelova genetického objevu byla slavnostně odhalena a do Mendelova muzea následně umístěna časová schránka Kentico. Na otázku „Co by podle Vás mělo být za 50 let jinak?“ mohou lidé z celého světa svými vzkazy odpovídat ještě následujících 150 dní.
Všechny odpovědi pak budou do schránky vloženy a v polovině prosince zapečetěny. Schránka se znovu otevře až za dalších 50 let.
Každý může svým vzkazem přispět buďto v budově Mendelova muzea nebo ho zveřejnit na odkazu www.kentico.com/casovaschranka. Na stejném místě si současně budete moc již dnes večer prohlédnout vzkazy, které v rámci včerejšího slavnostního večera nahráli i slavné osobnosti, jako je držitel Nobelovy ceny v oboru fyziologie a lékařství Paul Nurse, emeritní prezidentka americké Genetické společnosti Vicki Chandlerová nebo oceňovaný animátor Drew Berry.
Důvody, proč se Kentico rozhodlo stát generálním partnerem oslav výročí Mendelova objevu a připravit svou časovou schránku, vysvětluje Petr Palas, zakladatel firmy a její CEO: „Johann Gregor Mendel učinil velmi důležitý vědecký objev, který pomáhal formovat svět do podoby, v jaké ho známe dnes. Mendel prokázal, že se určité genetické charakteristiky přenášejí z jedné generace na druhou. Stejně tak my s naší Kentico časovou schránkou chceme předat naši představu o budoucnosti následujícím generacím.“
„Kentico časová schránka je výborným způsobem, jak v praxi ukázat fungování Mendelových zákonů – předávání informací z generace na generaci,“ souhlasí Ondřej Dostál, ředitel Mendelova muzea. „Za 50 let bude zajímavé sledovat, jestli se naše předpovědi vyplnily, a co si budoucí generace odnese z našeho dnešního pohledu na budoucnost.“
Oslava výročí Mendelových přednášek, na kterých poprvé veřejně představil svou teorii, proběhla včera na nádvoří kláštera augustiniánů v Brně. Na představení časové schránky Kentico navázala výpravná projekce na zdech kláštera, kterou speciálně pro tuto příležitost navrhl držitel cen Emmy a BAFTA, animátor Drew Berry. Projekci, představující Mendelovu procházku zahradou, doprovodila hudba skladatele Duncana Hendyho, kterou živě zahrála brněnské filharmonie. V rámci večera vystoupily také kapely Stromboli a Progres 2.
Celou akci mohli sledovat v online přenosu lidé po celém světě. Promítána byla také pro pracovníky světových vědeckých institucí, například v Královské společnosti v Londýně, v Muzeu přírodních věd v Berlíně nebo na univerzitě v Melbourne.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.