Na části vodního díla Nové Mlýny na pomezí Břeclavska a Brněnska se přemnožil invazivní druh mlže slávička mnohotvárná. Situace je natolik vážná, že odborníci už zvažují změnu technologie v tamní malé vodní elektrárně, což by přišlo na zhruba šest milionů korun.
Larvy sláviček jsou miniaturní a po proudu vody se dostanou kamkoli, i do technologických zařízení uvnitř přehradních hrází, hydraulicky ovládaných jezů, popřípadě vodních elektráren.
Poté, co dospěje, vytvoří pevnou schránku a přichytí se vlákny k pevnému podkladu, je slávička schopná ucpat a vyřadit z provozu i větší technologické celky. Nyní to hrozí i na Nových Mlýnech. Kolonie slávičky mnohotvárné tvoří až 40.000 těchto mlžů na metru čtverečním. Nemají přirozeného predátora.
Slávičky se podle vědců dostaly do Česka z Německa. Potíže na Nových Mlýnech začaly před dvěma lety. Na Moravě patří k nejproblematičtějším místům s přemnoženými slávičkami.
Nárůst tohoto nepůvodního druhu v moravských vodách zaznamenali vědci na konci 90. let například v Troubkách a Tovačově a po katastrofální povodni v roce 1997 také v okolí Hulína, Otrokovic nebo Kvasic. Právě záplavy mohly způsobit šíření slávičky v povodí Moravy.
Na Nových Mlýnech plánují vodohospodáři změnu technologie mazání a chlazení ložisek tak, aby se do nich slávičky nedostaly. Na místě už nainstalovali měděná sítka, která by měla mlže odpuzovat. Spolu s odborníky a studenty Univerzity Palackého v Olomouci hledají řešení problému.
Paradoxní je, že slávičky přírodě na jedné straně prospívají a na straně druhé ji ničí. Pojídají zooplankton a fytoplankton. Voda je tam, kde žijí, čistější. Pokud se ale přemnoží, je tak čistá, že plankton v ní zcela chybí. Je přitom potravou pro mnoho dalších živočichů.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.