V Brně vzniklo nové cvičiště obrany proti kybernetickým útokům

Masarykova univerzita má nové cvičiště, kde mohou experti simulovat nejzávažnější kybernetické útoky a trénovat obranu proti nim. Kybernetický polygon si vyžádal investici 22 milionů korun. V uzavřeném prostředí lze útoky testovat bez rizika pro vnější infrastrukturu.

Polygon využijí vědci, studenti, specialisté z firem i pracovníci Národního bezpečnostního úřadu a dalších bezpečnostních složek. Kybernetické útoky jsou globální problém, obranu proti hackerům posilují státy i velké firmy.

Výhoda nové laboratoře a jejího unikátního softwarového vybavení spočívá v možnosti simulovat v podstatě jakékoliv síťové prostředí a situaci, třeba útok na jadernou elektrárnu nebo systém řízení elektrické sítě.

Na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně otevřeli 29. dubna kybernetický polygon, který bude vědcům a odborníkům z bezpečnostních složek sloužit pro výzkum, vývoj a nácvik obrany proti kybernetickým útokům.

"Velmi důležité je bezpečné oddělení od reálných sítí. Když totiž chceme trénovat obranu, musíme vytvořit také útočné prostředky, a kdyby se dostaly do reálné sítě, byl by to velký problém," uvedl Václav Račanský, vedoucí bezpečnostního oddělení Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně otevřeli 29. dubna kybernetický polygon, který bude vědcům a odborníkům z bezpečnostních složek sloužit pro výzkum, vývoj a nácvik obrany proti kybernetickým útokům.

Národní bezpečnostní úřad polygon využije pro školení svých specialistů i pro různá cvičení nebo testování. "První velkou zatěžkávací zkouškou z naší strany bude národní cvičení Cyber Czech 2015, které se odehraje v říjnu," uvedl ředitel úřadu Dušan Navrátil.

Hackeři působí celosvětově škody v řádu až stovek miliard dolarů ročně. Napadají bankovní databáze, kódy kreditních karet, ale zaměřují se také na duševní vlastnictví a data z průmyslu a byznysu. Mnohdy mají také politické cíle. Letos v dubnu kybernetický útok ochromil francouzskou televizi TV5Monde. Stáli za ním zřejmě sympatizanti radikální organizace Islámský stát. Ruští hackeři si zase podle amerického listu The New York Times mohli přečíst některé e-maily prezidenta Baracka Obamy.

Na kybernetické hrozby reaguje novými opatřeními Evropská unie i Česko. Experti z Masarykovy univerzity se v minulosti podíleli například na přípravě zákona o kybernetické bezpečnosti, který vyžaduje, aby správci kritické infrastruktury dbali na její bezpečnost. Velké útoky zažilo i Česko. Například v roce 2013 se terčem čtyřdenního ataku staly zpravodajské portály, mobilní operátoři a banky.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kybernetický útok, Brno, Masarykova univerzita, bezpečnostní složky, Národní bezpečnostní úřad, Barack Obama, Česko, Evropská unie, Islámský stát, Dušan Navrátil

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.