Radní odvolali šéfa jihomoravských silničářů. Hanák čelí obvinění z manipulace zakázek

Autoři , | Foto profil Romana Hanáka

Krajští radní dnes odvolali ředitele Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Romana Hanáka, který čelí obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami. Dočasně ho nahradí investiční náměstek organizace Jindřich Hochman.

Krajští radní dnes odvolali ředitele Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) Romana Hanáka. Od pátku ho dočasně nahradí investiční náměstek této příspěvkové organizace Jindřich Hochman. Novinářům to dnes řekli hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a náměstek pro dopravu Jiří Crha (ODS). Hanák čelí obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami. Proti obvinění podal stížnost.

„Do našich silnic dáváme opravdu velké peníze a nemůžeme si dovolit, aby ani po krátkou dobu byl stín pochybnosti o tom, jestli se s nimi nakládá hospodárně nebo ne,“ uvedl Grolich.

Organizaci povede od pátku Hochman. „Bude tam do jmenování ředitele, jenž vzejde z výběrového řízení,“ řekl Crha. Kraj ho chce vyhlásit zhruba do měsíce.

Kraj chce odvolat ředitele silničářů Hanáka. Čelí obvinění z manipulace zakázek

Razie u jihomoravských silničářů má dohru. Policie obvinila pět lidí kvůli zakázkám z roku 2023, mezi nimi i ředitele Romana Hanáka. Kraj podle hejtmana Grolicha kvůli obvinění z možné manipulace se zakázkami navrhne jeho odvolání.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v blanenské pobočce krajské organizace minulý týden. Následně obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či přijetí úplatku. Jde o tři zakázky z roku 2023. Policie obviněné stíhá na svobodě. Je mezi nimi ředitel Hanák i šéf blanenské pobočky Miloš Bažant.

Crha dnes novinářům sdělil, že obviněný je také vedoucí znojemské oblasti Zdeněk Komůrka. „On i pan Bažant jsou ale obvinění z nepřímého jednání. O jejich setrvání rada rozhodovat nemůže, je to v kompetenci ředitele organizace,“ dodal náměstek.

Detektivové zasahují u jihomoravských silničářů, v hledáčku je blanenská pobočka

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na Správě a údržbě silnic Jihomoravského kraje. Podle informací serveru iDNES.cz se zásah týká blanenské pobočky krajské organizace, která má na starosti rekonstrukce a údržbu...

Hanák již dříve ČTK sdělil, že podal stížnost proti obvinění. Kroky zřizovatele respektuje a věří, že jeho jméno bude očištěno.

Podle vrchního žalobce Radima Dragouna případ souvisí s kauzou zadávání veřejných zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji, v nichž bylo rozhodnuto o zahájení stíhání v listopadu 2023 a v listopadu 2024. Trestní řízení je ale vedeno samostatně. Policie jednání posoudila jako trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. U dvou z obviněných také jako trestný čin přijetí úplatku. Obviněným v případě odsouzení hrozí dva roky až osm let vězení.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky správa, kriminalita, silnice, Jihomoravský

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.