Dnes, 11:00, aktualizováno před 3 hodinami
Do Brna se po pěti letech vrací vrchol motocyklového sportu, legendární MotoGP na Masarykově okruhu. Aby si pořadatelé, diváci i obyvatelé během prodlouženého víkendu mohli užít závody bez zbytečných komplikací, dohlédnou na dopravu a bezpečnost celkem dvě stovky brněnských strážníků.
Návrat motocyklové legendy představuje pro městskou policii jeden z nejrušnějších víkendů v celém letošním roce. Okolí Masarykova okruhu se mezi 18. a 20. červencem kromě fanoušků z celého světa zaplní i hlídkami strážníků. Pomáhat budou v dopravě. připravení jsou i na případné bezpečnostní komplikace. Dvě stovky strážníků zaujmou od pátku do neděle pozice v blízkosti automotodromu, v Žebětíně, Bystrci, ale i v srdci města v okolí náměstí Svobody.
„Stejně jako mistrovství světa silničních motocyklů má i naše bezpečnostní opatření dlouhou tradici. Bez ohledu na pětiletou přetržku tedy máme na co navazovat. Ze zkušenosti víme, že největší nápor bývá v dopravě. V některých letech se strážníci zabývali častějšími případy rušení nočního klidu, vandalismem, krádežemi i asistencí bloudícím návštěvníkům,“ vyjmenoval Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
Strážníci budou ve vytipovaných lokalitách zejména jako prevence, možným potížím se budou snažit předcházet, v případě potřeby ale také rychle zasáhnou.
„V roce 2019 hlídky městské policie obratem zakročily například proti muži, který v Rooseveltově ulici kopl do stojícího skútru a svalil ho tím na zem," popsal mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Podobných případů podle něj bylo víc.
O rok dřív strážníci probouzeli v ulicích dvacítku opilců. Jedna žena nadýchala 3,5 promile a ztrácela vědomí. Přistihli také mladého Slovince, který se v Křížové ulici pokoušel vyvrátit dopravní značku.
„Opilého dvaadvacetiletého cizince ovšem alkohol zdaleka neposilnil tak, jak si myslel. Značku nepoškodil, ačkoliv to měl evidentně v úmyslu. Sám to ostatně strážníkům přiznal a musel zaplatit tisícikorunovou pokutu," popsal Ghanem.
Hluk silných strojů plašil v okolí Masarykova okruhu zvířata. Strážníci společně s majitelkou domu v ulici Pod Mniší horou vysvobodili zmateného a odřeného srnce, který nejprve naskakoval do pletiva a nakonec zůstal vyděšeně stát mezi stěnou domu a plotem.
Primární starostí mužů zákona letos pravděpodobně bude doprava. „Přispějeme k plynulému příjezdu a příchodu návštěvníků, hlídky následně usměrní i odjezd stovek motocyklů a automobilů od Masarykova okruhu. Naší snahou je předejít dopravnímu kolapsu a možným kolizím vozidel s pěšími,“ vysvětlil za městskou policii Pavel Čermák.
V minulých letech zároveň strážníci několikrát pomáhali lidem ve zdravotní tísni. Potvrdilo se, jak důležité je doplňovat tělu nealkoholické tekutiny a chránit se před sluncem, zakončil Ghanem.
O bezpečí diváků se na okruhu i v jeho blízkém okolí postarají jihomoravští záchranáři. Na tribunách a v bezprostřední blízkosti okruhu bude během prodlouženého víkendu celkem 5 záchranářských a 3 lékařské posádky. Kromě plně vybavených sanitek zdravotníci na místě postaví také dva stany vybavené zdravotnickým materiálem, lehátky i klimatizací.
„Počítáme především s tím, že bude třeba ošetřovat kolapsy, slabosti, alergické reakce, ale také různé typy zranění. Velmi bude záležet na počasí. Chtěli bychom apelovat na návštěvníky GP, aby mysleli na bezpečnost svoji i těch ostatních. Aby dodržovali stanovená pravidla, dbali pokynů organizátorů i policie. Pokud budou vysoké teploty, aby mysleli na pitný režim a pokrývku hlavy. Aby v případě, že se dlouhodobě s něčím léčí, nezapomněli užít svou medikaci," uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám