Sever Brna má novou elektrickou rozvodnu. Uleví síti v Řečkovicích i Žabovřeskách

Autoři | Foto Alice Rosier

Nová automatizovaná rozvodna zvýší kapacitu elektrické sítě v severní části Brna. Na Ponavě v Králově-Poli ji v pondělí otevřela distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON. Stavělo se šestnáct měsíců, náklady se vyšplhaly na 410 milionů korun. Téměř polovinu z nich pokryla evropská dotace. Stavba pomůže dále rozvíjet a zároveň stabilizovat dosavadní síť. Odlehčí pak Řečkovicím a Žabovřeskám.

Ulevit síti a připojit obnovitelné zdroje

Nová rozvodna EG.D zvýší kapacitu sítě na smyčce mezi Medlánkami a Červeným mlýnem. Jde o jednu z největších investic distributora pro letošní rok. Převádí velmi vysoké napětí 110 kilovoltů (kV) na napětí 22 kV. Výrazně tak na odlehčuje síti a umožňuje připojování dalších obnovitelných zdrojů. Důležitá je také pro rozvoj elektromobility a průmyslových zón v rámci jihomoravské metropole. 

Stávající spínací stanice 22 kV Brno-Sever byla v uplynulých letech nejzatíženější v rámci městské distribuční sítě. „Vzhledem k limitům současné infrastruktury bylo rozhodnuto transformovnu přebudovat na plnohodnotnou 110/22 kV stanici s novým přímým napojením na síť velmi vysokého napětí,“ objasnil místopředseda představenstva EG.D Pavel Čada.

Nejdůležitější stavba letošního roku

Součástí transformovny za 410 milionů korun je i podzemní kabelové vedení velmi vysokého napětí o délce 2,7 kilometru, které protíná Královo-Pole. Stavba byla součástí přeshraničního projektu ACON se společností Západoslovenská distribučná. Téměř polovinu nákladů tak pokryla evropská dotace, potvrdili zástupci EG.D.

Rozvodna Brno-Sever je pro nás letošní nejdůležitější stavbou, reaguje na rostoucí počet obnovitelných zdrojů připojovaných do sítě a vyšší nároky na distribuční soustavu. Tímto krokem se výrazně odlehčí stávajícím transformovnám 110/22 kV v okolí centra Brna a vznikne kapacitní rezerva pro budoucí rozvoj města.

Pavel Čada, místopředseda představenstva EG.D

Na řadě jsou kromě Blanska i Vysočina a jižní Čechy 

Stavět se začalo v září 2023, práce trvaly šestnáct měsíců. Podle distribuční společnosti jde o rekord, který stanoví nový standard. Další rozvodny by měly vznikat v podobném či kratším časovém horizontu. Letos plánuje EG.D na jihu Moravy ještě dokončit modernizaci transformovny v Blansku, další modernizace začaly na Vysočině a v Jihočeském kraji. Podobných zařízení je v krajském městě asi deset. 

Minimální hluk a ochranné mechanismy

„Technologicky šlo o náročné dílo, protože v dané lokalitě neexistovala žádná stávající kolektorová síť. Zvolili jsme proto řešení uložení kabelů přímo pod povrch komunikací, což zahrnovalo rozsáhlé průtlaky, specializované výkopové práce a koordinaci se správci sítí městské infrastruktury," popsal vedoucí výstavby velmi vysokého napětí v EG.D Tomáš Žáček.

Při výstavbě byla mimo jiné využita také kompaktní zapouzdřená technologie, která podle Žáčka minimalizuje hlučnost a plochu stanice. Jelikož se transformovna nachází v blízkosti zástavby, mají vnitřní procesy ochranou pojistku. Do samotných transformátorů se vyfukuje speciální plyn, který zamezí případnému hoření. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Královo-Pole, rozvodna, energetika, energie, elektřina, E.ON, obnovitelné zdroje, elektromobilita, rozvoj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.