Vysazováním keřů a stromů ve vinohradech se jihomoravští vinaři snaží vrátit do vinic život a lépe je chránit proti erozi i škůdcům. V tiskové zprávě o tom informovaly vinařské spolky a Národní vinařské centrum.
Spolek Velkobílovičtí vinaři vysadil za milion korun mezi vinohrady 40 stromů a keřů, vznikl tak vinařský park na cestě ke kapli na Hradišťku, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst v obci Velké Bílovice.
„Chceme, aby byl vinohrad pestrým živým organismem, ne jen řadou keřů révy. Stromy a keře tvoří přirozenou osu biodiverzity – lákají opylovače, predátory škůdců i ptáky, kteří pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému,“ uvedl Michal Tetur za vinařský spolek.
Vinaři v Dolních Dunajovicích se také věnují výsadbě stromů i obnově remízků. Nyní se rozhodli podpořit návrat dudka chocholatého a v okolí vinohradů nainstalovali osm budek určených právě pro tento ohrožený druh.
„Dudka jsme v krajině skoro přestali vídat. Věříme, že vytvořením vhodných podmínek ho opět přilákáme zpět. Je to i signál, že krajina není jen výrobním prostředím, ale místem soužití lidí a přírody,“ uvedl Lubomír Tichý za spolek vinařů Dunajovské kopce.
Vinaři se inspirovali podobným projektem v rakouském Wagramu. Budky pro dudky, takzvané dudníky, se od běžných ptačích budek liší například velikostí - jsou okolo 70 centimetrů vysoké i široké, obvyklá hloubka je asi 40 centimetrů. Neumisťují se na stromy, ale stojí na zemi. Dudek vyhledává otevřenou krajinu s pastvinami a loukami.
„Stromy, keře i ptačí budky přispívají k větší odolnosti vinic vůči suchu, erozi i škůdcům a zároveň vytvářejí harmonickou a živou krajinu. Tyto iniciativy inspirují i další vinaře a vinařské spolky na Moravě i v Čechách, které uvažují o podobných krocích. Ekologie ve vinicích se tak stává přirozenou součástí současného tuzemského vinařství – s respektem k tradici, krajině i budoucím generacím,“ doplnila marketingová ředitelka Národního vinařského centra Dagmar Fialová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám