Vinaři bojují proti erozi i škůdcům. Ve vinohradech sadí keře

Autoři | Foto Pixabay.com

Vysazováním keřů a stromů ve vinohradech se jihomoravští vinaři snaží vrátit do vinic život a lépe je chránit proti erozi i škůdcům. V tiskové zprávě o tom informovaly vinařské spolky a Národní vinařské centrum.

Spolek Velkobílovičtí vinaři vysadil za milion korun mezi vinohrady 40 stromů a keřů, vznikl tak vinařský park na cestě ke kapli na Hradišťku, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst v obci Velké Bílovice.

„Chceme, aby byl vinohrad pestrým živým organismem, ne jen řadou keřů révy. Stromy a keře tvoří přirozenou osu biodiverzity – lákají opylovače, predátory škůdců i ptáky, kteří pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému,“ uvedl Michal Tetur za vinařský spolek.

Vinaři v Dolních Dunajovicích se také věnují výsadbě stromů i obnově remízků. Nyní se rozhodli podpořit návrat dudka chocholatého a v okolí vinohradů nainstalovali osm budek určených právě pro tento ohrožený druh.

„Dudka jsme v krajině skoro přestali vídat. Věříme, že vytvořením vhodných podmínek ho opět přilákáme zpět. Je to i signál, že krajina není jen výrobním prostředím, ale místem soužití lidí a přírody,“ uvedl Lubomír Tichý za spolek vinařů Dunajovské kopce.

Vinaři se inspirovali podobným projektem v rakouském Wagramu. Budky pro dudky, takzvané dudníky, se od běžných ptačích budek liší například velikostí - jsou okolo 70 centimetrů vysoké i široké, obvyklá hloubka je asi 40 centimetrů. Neumisťují se na stromy, ale stojí na zemi. Dudek vyhledává otevřenou krajinu s pastvinami a loukami.

„Stromy, keře i ptačí budky přispívají k větší odolnosti vinic vůči suchu, erozi i škůdcům a zároveň vytvářejí harmonickou a živou krajinu. Tyto iniciativy inspirují i další vinaře a vinařské spolky na Moravě i v Čechách, které uvažují o podobných krocích. Ekologie ve vinicích se tak stává přirozenou součástí současného tuzemského vinařství – s respektem k tradici, krajině i budoucím generacím,“ doplnila marketingová ředitelka Národního vinařského centra Dagmar Fialová.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky víno, pěstování, ekologie, Jihomoravský

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.