V národním parku Podyjí se divocí koně zabydlují na nové pastvině u Havraníků, kterou pro ně ochranáři připravili. Šest hřebců tam pomůže s péčí o krajinu a obnovou cenných biotopů. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
Koně se na novou pastvinu přestěhovali ve středu, a to z nedaleké Havranické pastviny. „Převoz proběhl za asistence veterináře a s ohledem na bezpečnost – dospělí hřebci byli převáženi jednotlivě a v částečném uspání,“ uvedla správa.
Hřebci zatím prochází aklimatizací v menší ohradě, do hlavní části pastviny se dostanou v květnu. Nová pastvina je s rozlohou 100 hektarů největší pastvinou exmoorských koní v Podyjí. Koně tam mají k dispozici rozmanitý terén s lesními světlinami a řídkým lesem porostlým jalovci – jedním z nejohroženějších biotopů české přírody. Ochranáři ji začali připravovat loni na podzim.
Pondělí, 10. března 2025, 07:00
V národním parku Podyjí nedaleko Havraníků přibyla v pořadí třetí pastvina pro divoké koně, ti v ní ale zatím nejsou. Ochranáři nejprve vyzkoušejí funkčnost ohradníků a dalších věcí, teprve pak tam koně pustí. Elektrický ohradník už ochránci přírody...
V Podyjí jsou dvě stáda, jedno spásá Mašovickou střelnici, druhé dosud spásalo původní Havranickou pastvinu, kterou tvoří stepní trávníky, vřesoviště a křovinaté biotopy. Celkem jde o 15 koní, kteří pastvou přirozeně udržovali dosud zhruba 60 hektarů. Jejich úkolem je spásat vřesoviště a pastviny bohaté na vzácné druhy květin, motýlů a dalších organismů. Koně okusují také ostružiny nebo náletové keře, kterými by jinak místa zarostla.
Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám