Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně povedou dva nové projekty v oboru kybernetické bezpečnosti financované Evropskou unií. Obě iniciativy těží ze spolupráce jihomoravských a estonských institucí. Posílí postavení jihomoravských univerzit v evropském ekosystému kyberbezpečnostního výzkumu.
Masarykova univerzita koordinuje projekt Cybersecurity Certification and Assessment Tools (CCAT), na kterém se podílí konsorcium devíti institucí, univerzit a firem z Česka, Estonska, Itálie a Německa s rozpočtem více než 4,2 milionu eur, tedy 105,7 milionu korun podle aktuálního kurzu. Projekt se týká čtyř nástrojů vyvinutých v akademickém prostředí. Jsou založené na otevřeném zdrojovém kódu.
„Projekt CCAT posouvá naše zaměření od pouhého odhalování zranitelností ve stávajících produktech k proaktivnímu poskytování robustních a uživatelsky přívětivých nástrojů, které pomáhají předcházet slabinám v budoucích návrzích,“ popsal výzkumník Petr Švenda.
Vysoké učení technické povede projekt Quantum-Resistant Cryptography in Practice (QARC) s 18 partnery z 12 evropských zemí a rozpočtem více než šest milionů eur, tedy 151 milionů korun.
Hlavním cílem je posílit přechod na kvantově bezpečnou kryptografii ve spolupráci akademické obce, podniků a veřejného sektoru. „QARC je pokračováním našich dlouhodobých aktivit v oblasti postkvantové kryptografie, které začaly před mnoha lety,“ uvedl hlavní řešitel projektu Jan Hajný.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám