Větší a větší hrozbu představuje v České republice invazivní sumeček černý. Ten nejenže představuje riziko pro místní ekosystémy, ale přináší i ekologické a ekonomické problémy. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR proto sumečka černého monitorují, a to v rámci kooperace s odborníky z Mendelovy univerzity, místními rybářskými podniky i rybářskými svazy. Společně pak pracují na účinných metodách regulace.
Brněnští výzkumníci si kladou za cíl minimální narušení původní biodiverzity vodních ekosystémů, ale i minimalizaci ekonomických ztrát, jež způsobuje invazivní druh sumečka černého.
„V oblasti jako jsou rybníky v okolí Telče způsobuje sumeček černý výrazné hospodářské škody, přičemž odhady ztrát dosahují více než 20 tisíc korun na hektar. V případě rybářských revírů se dokáže namnožit takovým způsobem, že daný revír přestane mít význam. „Jen pro představu, za čtyři dny se z rekreačního rybníku o rozloze 0,7 hektaru, což je plocha jednoho fotbalového hřiště, odlovilo 750 kg sumečka, odpovídající přibližně biomase 1 t/ha, což je často více než biomasa kaprů v chovných rybnících,“ popsal Pavel Jurajda z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Sumeček černý byl do České republiky zavlečen v roce 2023, a to s násadou kapra z Chorvatska. Zejména se vyskytuje na vcelku izolovaných místech, avšak není ojedinělé, že ryba napáchá velké škody, a je tedy nutné jeho výskyt monitorovat. Populace sumečka totiž nejenže konkuruje původním druhům ryb, živí se ale také jejich jikrami a plůdkem, to může vést k zásadnímu úbytku původních rybích populací.
Populaci sumečka černého v odstavených ramenech Labe monitorují vědci z Ústavu biologie obratlovců od roku 2018. Spolupráce s místními rybářskými organizacemi a dalšími institucemi přinesla zásadní poznatky o metodách regulace. „Studenti Agronomické fakulty Mendelovy univerzity se podíleli na řešení redukce sumečků v rámci povinných praxí. Stejně tak se budou letos na praxi podílet na redukci sumečka v Kroměříži, Mělníku či Telči. Před pěti lety jsme znali jen dvě místa výskytu sumečka černého. Dnes máme zmapovány lokality jeho výskytu v Mělníku, Telči, Kroměříži, Prostějově a Pasohlávkách a v důkladném monitoringu stále pokračujeme. Rekreační rybáři, ale i nerybáři by se měli řídit platnou legislativou a v žádném případě by neměli sumečky a ani jiné invazní druhy ryb vypouštět a rozšiřovat do dalších vod,“ doplnil Jurajda.
Aby regulace sumečka černého došly ke kýženým výsledkům, je třeba ještě zásadní množství času i úsilí. Odborníci se proto snaží dále pokračovat v redukci již známých populací tohoto invazivního druhu. Zároveň však také pozorují i další oblasti, aby včas zajistili výskyt nových jedinců.
„Naším cílem je pokračovat v redukci populací, zejména v oblastech s jejich vysokou hustotou, a zmírnit riziko neuváženého vypouštění tohoto druhu do přírody. Ve spolupráci s městem Telč, místními rybářskými podniky, KÚ Vysočina a Moravským rybářským svazem plánujeme regionální projekt zaměřený na pokračování regulace sumečka černého, abychom ochránili biodiverzitu našich vod,“ zakončil odborník.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám