Správa rezerv pořizuje v reakci na šíření slintavky a kulhavky 2250 dezinfekčních rohoží, 450 kusů už dodala Státní veterinární správě. Podle veterinářů rohože směřují na hraniční přechody, rozmístění řeší hasiči ve spolupráci s krajskými veterinárními správami.
V nejbližších dnech správa rezerv zároveň dodá zasahujícím týmům na hranice 100 postřikovačů. „V reakci na šíření kulhavky a slintavky a na základě požadavku ministra zemědělství pořizuje SSHR pro Státní veterinární správu 2250 desinfekčních rohoží,“ uvedl předseda správy rezerv Pavel Švagr. K dispozici je podle něj i dostatek osobních ochranných prostředků, ať už pro vojáky, hasiče nebo celníky.
Podle mluvčího veterinární správy Petra Vorlíčka dezinfekční rohože směřují zejména na hraniční přechody, kde je v současnosti omezená nákladní doprava. První objednávka rohoží se podle něj řešila hned poté, co se nákaza začala šířit v Maďarsku, tedy počátkem března. Kromě rohoží bude podle Vorlíčka na hranicích kvůli velké spotřebě nejspíš potřeba i další dodávka dezinfekce.
Pondělí, 7. dubna 2025, 11:00
Na hraničním přechodu na D2 u Lanžhota funguje jen jedna dezinfekční vana, druhá má technické potíže. Zařízení chrání Česko před zavlečením slintavky a kulhavky. Směrem ze Slovenska se ráno tvořily kolony, pravý pruh zaplnila až pětikilometrová řada...
Správa rezerv má k dispozici také soupravu pro utrácení nakažených zvířat, kterou dříve poskytla Slovensku, v současnosti už je ale podle Švagra opět na skladě. „V rámci České republiky byly poskytnuty čtyři soupravy pro dekontaminaci techniky, které využívá na hranicích Hasičský záchranný sbor,“ dodal Švagr.
Kvůli riziku zavlečení nákazy do ČR zavedla SVS už dříve dezinfekce na hranicích pro kamiony, na hraničním přechodu na dálnici D2 u Lanžhota je nyní v provozu i jedna dezinfekční vana. Druhá sice začala fungovat v neděli večer, následně ji ale hasiči kvůli technickým problémům používat dočasně přestali a místo ní nainstalovali další dezinfekční rohože.
Pondělí, 7. dubna 2025, 18:00
Všechny vzorky mléka vyšetřené na přítomnost viru slintavky a kulhavky jsou zatím negativní, chybí ještě otestovat první vzorky z jedné farmy. Dnes o tom informovala Státní veterinární správa. Veterináři k dnešnímu dni evidují 84 odebraných vzorků,...
Všechna vozidla nad 3,5 tuny mohou ze Slovenska vjíždět do Česka pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Jsou to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín. Slovenská policie ale dnes informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov/ Bílá-Bumbálka.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám