Referendum ve Znojmě není platné. Zúčastnilo se necelých šestnáct procent lidí

Autoři | Foto město Znojmo

Sobotní místní referendum ve Znojmě není platné, hlasování se zúčastnilo necelých 16 procent lidí. Zákonnou podmínkou platnosti je účast nad 35 procent. Obyvatelé Znojma, kteří do hlasovacích místností přišli, se vyslovili proti přestavbě bývalé hasičské zbrojnice v Pražské ulici na centralizovaný městský úřad. Z možností budoucího využití starých lázní získala nejvíce hlasů přestavba na sportovní halu. Výsledky referenda komise zveřejnila na úřední desce.

Vedení města opakovaně vyzývalo obyvatele Znojma, aby se referenda zúčastnili. Výsledek měl ovlivnit také osud dalších budov a stavebních projektů ve městě. Vedení bude hlasování respektovat, i když z hlediska zákona není referendum platné a jeho výsledky nejsou závazné.

Skutečnost, že se lidé vyslovili většinově proti centralizovanému úřadu v bývalé zbrojnici, znamená, že město opraví budovu na náměstí Armády. Ještě letos se budou měnit okna.

„Referendum jasně ukázalo, že ve městě chybí moderní sportovní hala. Nové sportoviště v budově Městských lázní zpřístupní sportovní vyžití všem. Už v následujících týdnech spolu s kolegy podnikneme konkrétní kroky k jeho výstavbě,“ uvedl na Facebooku starosta František Koudela (ODS).

Bývalá starostka a opoziční zastupitelka Ivana Solařová (ANO) označila referendum za zbabrané a zmatečné, totální fiasko. „Špatně zvolený termín, špatně připravené otázky, nedostatečně proškolené volební komise, žádná debata, jen jednostranná kampaň vedená lidmi z radnice bez souhlasu města,“ napsala na facebooku Solařová. Uvedla, že neplatné referendum stálo milion korun.

Ve Znojmě se hlasuje o budoucnosti bývalých lázní i hasičské zbrojnice. Zájem o referendum není vysoký

Zájem o dnešní referendum ve Znojmě je zatím nízký. Do 11:00 přišlo hlasovat necelých pět procent voličů, řekla novinářům mluvčí města Petra Šuláková. Lidé se v referendu vyjadřují k budoucnosti staré hasičské zbrojnice v Pražské ulici a bývalých...

„Referendum jsme chápali a chápeme jako nejlepší a nejspravedlivější formu veřejné ankety. Závaznost či nezávaznost je vedlejší, protože jde o to, že všichni občané, kteří se vyjádřit chtěli, tak mohli učinit. Ti, kteří nepřišli a nevyjádřili se, se vlastně zdrželi hlasování. Výsledek referenda jsme jasně předem deklarovali ctít, bez ohledu na účast,“ uvedl na facebooku místostarosta Jiří Kacetl (Pro Znojmo), podle kterého město sotva mohlo zvolit demokratičtější postup.

Hlasování se zúčastnilo 4 222 z celkového počtu 26 617 oprávněných voličů. Pro přestavbu zbrojnice na centralizovaný úřad se vyjádřilo 1 527 lidí, proti jich hlasovalo 2 500.

V dalších pěti otázkách se lidé mohli vyjádřit k pěti možnostem budoucího využití lázní. Šlo o bazén s wellness prvky, knihovnu s komunitním centrem, městskou tržnici, sportovní halu a zábavní centrum. Pro sportovní halu hlasovalo 1816 lidí, druhý největší počet kladných odpovědí získala knihovna, a to 1 133.

Aby bylo hlasování v místním referendu platné, je potřeba, aby účast přesáhla 35 procent, stanovuje zákon. Rozhodnutí je závazné, pokud pro ně hlasuje nadpoloviční většina účastníků referenda a zároveň alespoň 25 procent z celkového počtu oprávněných voličů.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky referendum, stavby, Znojmo

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.