Brněnští vědci zkoumali negativní vliv chemikálií na reprodukční zdraví mužů

Autoři | Foto Public domain, via Wikimedia Commons

Chemikálie poškozující endokrinní systém (EDC) negativně ovlivňují reprodukční zdraví mužů tím, že narušují množství a funkce Leydigových buněk zodpovědných za produkci pohlavních hormonů ve varlatech. Vyplývá to z výzkumu odborníků z centra Recetox brněnské Masarykovy univerzity. Vědci také našli způsob, jak testovat vliv chemikálií na mužskou plodnost bez pokusů na zvířatech. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Projekt se zaměřoval na potenciálně nebezpečné chemické látky a jejich směsi, které mohou ovlivnit reprodukční zdraví mužů. Jsou to třeba ftaláty v plastech, zpomalovače hoření nebo perfluorované látky. „Přibývá důkazů o negativních trendech v oblasti mužského reprodukčního zdraví, jako je nárůst případů mužské neplodnosti a rakoviny varlat. O EDC chemikáliích se mluví jako o jedné z hlavních příčin," uvedla za projekt Iva Sovadinová.

Zatímco se v regulační toxikologii nejvíce využívá testování na zvířatech, odborníci se snažili zapojit metody studující účinky látek na buněčné a tkáňové úrovni. Vyvinuli například 3D modely Leydigových buněk včetně lidských.

„V současnosti využívané testy na zvířatech neodráží reálnou situaci. Laboratorní zvířata jsou si hodně geneticky podobná a jejich reprodukční systém nefunguje stejně jako u lidí. Při testech jsou často vystavena vysokým dávkám látek v krátkém čase. U chronických onemocnění, jako je právě neplodnost, mají navíc vliv další faktory, které u testů na zvířatech chybí, například životní styl," dodala Sovadinová. Testy na zvířatech mohou selhávat jak v hodnocení účinnosti, tak bezpečnosti látek, což je patrné například na vývoji léčiv. Pouze pět až deset procent léků testovaných na zvířatech v preklinických studiích se dostane až k lidem.

Kromě zavádění nových metod byl projekt inovativní také v tom, že se výzkumníci zaměřili na studování komplexních směsí, nikoliv na jednotlivé látky.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky chemikálie, věda, zdraví, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.