Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 20. února 2025  |  Svátek má Oldřich
Bez reklam

Ukrajinci na jižní Moravě stále narážejí na potíže při hledání kvalifikované práce

Autoři | Foto Markéta Katrin Špoková

Ukrajinci, kteří na jižní Moravě našli útočiště před válkou, se i po třech letech potýkají s problémy při hledání práce odpovídající jejich kvalifikaci. Hlavní překážkou je jazyková bariéra a chybějící uznání vzdělání. S integrací pomáhají organizace jako Centrum pro cizince či Vesna.

I po třech letech nachází v Jihomoravském kraji útočiště Ukrajinci prchající před válkou, kterou v jejich zemi rozpoutalo Rusko. V regionu jich nyní žije téměř 42 tisíc, meziročně přibližně o 2 tisíce více. Z téměř 15 tisíc zaměstnaných lidí vykonává podle úřadu práce naprostá většina pozice pomocných a nekvalifikovaných pracovníků nebo obsluhují stroje. Najít práci odpovídající jejich kvalifikaci není jedinou výzvou, které čelí. Těžké je i sehnat lékaře nebo uspět při přijímacím řízení na školách. O změnu usiluje třeba krajské Centrum pro cizince nebo brněnský spolek Vesna.

Základní překážkou při hledání práce je pro Ukrajince zejména nedostatečná úroveň znalosti českého jazyka. „K tomu se může přidružit i chybějící certifikát odborné úrovně znalostí, například v technických oborech či ve zdravotnictví,“ řekla ředitelka krajské pobočky úřadu práce Lucie Kolářová. Ukrajinci tak často pracují třeba jako dělníci na stavbách či při montážích, uklízeči nebo skladníci.

Na pozicích kvalifikovaných řemeslníků a opravářů eviduje úřad 1 311 lidí, na kvalifikovaných pozicích ve službách a prodeji pak 1 023 lidí. Na pozicích vysokoškolsky vzdělaných specialistů je zaměstnáno 260 Ukrajinců. „Na místech vysoce kvalifikovaných specialistů jich je stále málo, v jednotlivých profesích v řádu spíše jednotek než nízkých desítek,“ dodala Kolářová.

Valentýn po ukrajinsku. Oksana a Bohdan žijí s roční dcerou v Brně bez střechy nad hlavou

Oksana a Bohdan jsou dva z mnoha lidí, kteří se narodili na Ukrajině, kde vedli spokojený život až do začátku ruské válečné invaze. Zamilovaná dvojice, které válka obrátila život vzhůru nohama, se rozhodla opustit svoje stávající životy, zaměstnání,...

 

Centrum pro cizince upozorňuje na to, že trh práce nevyužívá potenciál uprchlíků. Snaží se to zvrátit prostřednictvím jazykových kurzů, kariérového poradenství i spoluprací s místními zaměstnavateli. „Situace se pomalu zlepšuje. Počet klientů, kteří si s naší pomocí dokázali nostrifikovat své vzdělání, zvládli kurzy češtiny a úspěšně se uplatnili v kvalifikovaných pozicích, roste,“ řekla ředitelka Alena Krejčí. Podle ní se daří uplatnit obecně ve službách. Práci mají i lidé, kteří se rozhodli podnikat, například v oblasti péče o tělo, jako je manikúra a kadeřnictví.

O důstojnější postavení žen ve společnosti, lepší pracovní uplatnění a dobré fyzické i psychické i zdraví usiluje vzdělávací spolek Vesna. Podle ředitelky Barbory Antonové je posun ukrajinských žen velmi individuální. „Šanci najít slušnou práci mají ty, které mluví anglicky a jsou vzdělané v informačních technologiích. Většina ale pracuje pod svou kvalifikaci a problémem je i to, že nemají vhodné rodinné zázemí. Jsou třeba velmi motivované, ale mají malé děti a nemohou se věnovat vzdělávání. Nemají prostor naučit se na těžkou zkoušku, aby pracovaly třeba ve zdravotnictví,“ řekla.

Snadné to však není ani pro matky starších dětí. „Přišly do Česka s dětmi, které neuspěly při vstupu na střední nebo vysokou školu. Nyní musejí manuálně pracovat a mají velké psychické problémy. Zdá se mi, že tady vznikla taková ztracená generace lidí. Ze střední třídy, která před válkou uprchla, jsme v podstatě udělali sociálně vyloučenou skupinu,“ míní Antonová.

Navzdory tomu se nesetkává s tím, že by si Ukrajinky stěžovaly. „Někdy ale zjistíme, že jsou oběťmi šikany v práci nebo jejich děti ve školách,“ dodala Antonová. Základní školy v kraji navštěvuje 4 547 ukrajinských dětí, 1 229 žáků dochází na střední školy. V Brně se podle radní pro školství Ireny Matonohové (STAN) podařilo ukrajinské děti začlenit. Žádné větší problémy nezaznamenala, řekla.

Oddělené zápisy ukrajinských prvňáků do škol jsou škodlivé, míní ombudsman

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček nesouhlasí s obnovením zvláštních zápisů ukrajinských dětí do základních škol. Považuje je za neopodstatněné a škodlivé, neboť mohou vést k segregaci. Ombudsman proto apeluje na ředitele škol, aby tuto možnost...

Nálada vůči uprchlíkům se nicméně podle Antonové zhoršila. Stejně to vnímá i Krejčí. Podle ní je to často spojeno s předsudky ohledně konkurence na trhu práce nebo bydlení. Centrum pro cizince pomáhá také při zajištění zdravotní péče, což je na mnoha místech jižní Moravy obtížné i pro místní, natož pro cizince. „Ne každý pediatr či praktik zvládá komunikaci a někteří vyžadují, aby Ukrajinci přicházeli s tlumočníkem. Komplikace je to i pro ty, kteří potřebují pravidelnou medikaci a zachování kontinuity léčby,“ doplnila Krejčí.

Hodnocení článku je 32 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, sociální, boje, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Marie Glanczová

čím víc o nich budete psát tím víc je budeme nesnášet-to vám nedošlo pisálku

Pondělí, 17. února 2025, 13:01Odpovědět

Jaroslav Řezáč

někteří lidi nejsou moc bystří. Ti, co sem přišli, přišli kvůli válce. Jsou to zejména ženy a děti, starší lidé. Z některých příspěvků mi je zkrátka špatně, ale já s tím žiju jen po dobu četby těchto " vašich" neveselých zpráv, Ti, se svojí malostí musí žít celý život. Když začala válka na Ukrajině, bylo mi jasné, že je nutné otevřít svá srdce a domovy. To je totiž to správné, co je třeba. Pokud budou chtít v ČR zůstat, budiž jim přáno.

Pondělí, 17. února 2025, 18:00Odpovědět

Marie Glanczová

Kolik jich máte doma? Nemám nic proti těm, co tu už léta pracují, v nemocnicích atp. Ale vadí mě ti mladí, Většinou kolem 30 , nefachčenka co si sem jezdí super auty pro dávky, rváče a odhlásit co tu dělají jen bordel, běžte se podívat na nádraží...to aby se normální člověk bál jít okolo. Pak pište takový věci.

Úterý, 18. února 2025, 13:40Odpovědět

Marie Glanczová

čeští lidi nemají problémy s prací? běžte už s něma do pr....kdo to má pořád číst!! Tady jsme v České republice

Pondělí, 17. února 2025, 13:00Odpovědět

Milík Šindelář

moc se s nima mažeme, ať pěkne sypou domů. zkušenost - ukrajinská nelékařka na plicní ambulanci, drzá jak opice, česky to neumí ani ň a u manžela dg, morbidní obezita - má 106 kg při 178 cm - tak jsem jí poslal kam patří a napsal stížnous. takovou verbež si hřejeme na prsou!

Pondělí, 17. února 2025, 08:47Odpovědět

Marie Glanczová

kdyby uměli česky problémy nemají. Kašlou na to. V Hořovicích dokonce v nějaké továrně berou jen ua mluvící-diskriminace

Středa, 19. února 2025, 17:29Odpovědět

Ukrajinci na jižní Moravě stále narážejí na potíže při hledání kvalifikované práce  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.