Nejvyšší soud zamítl dovolání Mikulova ve sporu o Dietrichsteinskou hrobku. Město ji musí vydat potomkům šlechtického rodu, kterým památku přiřkly i soudy nižších stupňů. Rozhodnutí je konečné, ale Mikulov může podat ústavní stížnost. Hrobka je kulturní památkou a město do ní investovalo desítky milionů korun.
Nejvyšší soud odmítl dovolání Mikulova na Břeclavsku ve sporu o hrobku rodu Dietrichsteinů. Dovolání směřovalo proti rozsudkům Okresního soudu v Břeclavi a Krajského soudu v Brně, které cennou památku přiřkly Dietrichsteinům. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek ve čtvrtek řekla jeho mluvčí Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
„Tato informace je pro nás novinkou. Ohledně našeho dalšího postupu se vyjádříme, až budeme mít k dispozici odůvodnění soudu,“ řekl mluvčí Mikulova Jan Šmikmátor. Město by teoreticky mohlo podat ještě ústavní stížnost.
Dietrichsteinové patřili několik staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. O majetek přišli po druhé světové na základě Benešových dekretů. Dědička rodu Mercedes Dietrichsteinová kvůli tomu vedla řadu soudních sporů. Od Mikulova žádala několik objektů ve městě a zhruba 200 pozemků.
Uspěla však jen ve vztahu k hrobce, a to zejména kvůli porušení práva na rodinný a soukromý život. „Právo žalobkyně je natolik významné, že není možné jej narušit takovým způsobem, jakým jej narušil československý stát,“ uvedl loni v červnu Libor Daňhel, předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Brně.
Úterý, 27. srpna 2024, 09:30
Město Mikulov na Břeclavsku se kvůli hrobce rodu Dietrichsteinů obrátilo na Nejvyšší soud. Dovolání směřuje proti rozsudkům Okresního soudu v Břeclavi a Krajského soudu v Brně, které hrobku přiřkly dědičce rodu Mercedes Dietrichsteinové.
Hrobky jsou nemovitost specifického charakteru, což plyne z nálezu Ústavního soudu z roku 2009, který se týkal Schwarzenberské hrobky v Domaníně u Třeboně.
Právní zástupkyně Dietrichsteinové Magdalena Dvořáková Cilínková loni řekla, že rozhodnutí soudu napravilo desítky let trvající nežádoucí stav. Zatímco loni bylo podle katastru nemovitostí vlastníkem objektu město Mikulov, k dnešku je v katastru zapsán Alexander Albert Victor Olivier Anton Dietrichstein. Žil v letech 1899 až 1964 a jako kníže Alexander II. byl posledním držitelem rodového majetku na jižní Moravě. Jeho dcera Mercedes se narodila v roce 1932 ve Vídni, většinu života prožila v Argentině.
Hrobka bývalých majitelů mikulovského panství je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela svaté Anny. Město nemovitost převzalo v 90. letech minulého století a investovalo do jejích oprav téměř 70 milionů korun. Další peníze stála údržba a provoz. Hrobka je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Město ji provozuje jako pietní místo s prohlídkovým okruhem. „Teď, mimo hlavní turistickou sezónu, je Dietrichsteinská hrobka zavřená,“ uvedl Šmikmátor.
Mercedes Dietrichsteinová do hrobky v roce 2017 uložila urny s ostatky svých rodičů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.