Od příštího roku si lidé v Brně za svoz odpadu připlatí. Poplatek vzroste z 670 na 900 korun kvůli rostoucím nákladům. Některé skupiny, jako děti do 3 let nebo senioři nad 70 let, ale zůstanou od poplatku osvobozeny. Město také zvažuje úlevy pro zdravotně postižené.
Za odpad zaplatí lidé v Brně od příštího roku o 230 korun víc než dosud. Zdražení z 670 na 900 korun ročně schválili zastupitelé. „Důvodem jsou rostoucí náklady na zajištění svozu odpadů a jejich následné využití,“ řekl v úterý novinářům náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL). Cena vzroste po 11 letech.
Zvýšení základní sazby poplatku Brno odůvodnilo rostoucími náklady, které souvisejí s větším důrazem na třídění odpadů i zvyšováním počtu nádob. Letos město na odpadové hospodářství doplácí 153,5 milionu korun, bez zvýšení poplatku by to podle predikcí bylo příští rok 165,5 milionu korun. V důsledku zvýšení na 900 korun bude město doplácet přibližně 84,5 milionu korun ročně. Poplatek byl v Brně podle magistrátu dlouho velmi nízký. Například v Břeclavi lidé od letoška platí 900 korun, v Hodoníně 840. Znojmo naopak letos poplatek po roce snížilo, a to z 800 korun na loňských 600.
Každý, kdo v Brně platí za komunální odpad, může požádat o příspěvek 1425 korun na základní roční nepřenosnou šalinkartu pro zóny 100+101. Tento příspěvek zůstane bez ohledu na zdražení poplatku za odpad stejný.
Čtvrtek, 21. listopadu 2024, 13:00
Brněnští radní navrhují zvýšit poplatek za odpad ze 670 na 900 korun. Stalo by se tak po jedenácti letech. Důvodem jsou rostoucí náklady na svoz a třídění odpadu. Město aktuálně doplácí 153,5 milionu korun, zvýšení by tento rozdíl snížilo....
Město několika skupinám lidí poplatek odpouští. Patří mezi ně děti do tří let, senioři od 70 let, děti v dětských domovech nebo lidé žijící v různých typech pobytových zařízení. Těchto poplatníků evidovalo město loni 126 tisíc.
Předseda výboru Krajské rady zdravotně postižených Lukáš Karnet zaslal v pondělí vedení města dopis, v němž navrhuje, aby pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P zůstal poplatek v současné výši. „Lidé se zdravotním postižením jsou objektivně skupinou, kterou ohrožuje chudoba. Většinou sice pobírají invalidní důchod, ale možnost jejich pracovního uplatnění je omezená, malá nebo žádná. Zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu bude zejména pro tuto skupinu představovat značné zvýšení již tak velké ekonomické zátěže eskalující zejména v posledních letech,“ uvedl Karnet.
Chvátal řekl, že o dopise ví. Zatím ale vedení města nemělo možnost návrh projednat, dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.