Brněnští radní schválili návrh územního plánu, který má zastupitelstvo projednat 10. prosince. Dlouholetou přípravu provázely roky sporů a tisíce připomínek. Plán umožní rozvoj brownfieldů a nové bydlení až pro 170 tisíc lidí. Ochrání ale již stabilní oblasti. Pokud projde, platit by mohl od února 2025.
Brněnští radní minulý týden schválili závěrečný návrh územního plánu, jehož znění mají schvalovat zastupitelé 10. prosince. Brno by tak mělo mít po třiceti letech nový územní plán. Město o něj usiluje více než dvě desítky let a jeho přípravu provázely soudní spor. V červnu 2022 zastupitelé již hotový územní plán neschválili a nechali jej znovu přepracovat. Toho se ujali lidé z Kanceláře architekta města Brna ve spolupráci s magistrátním odborem územního plánování a rozvoje.
Nový územní plán Brna počítá s využitím více než stovky zanedbaných oblastí, tedy brownfieldů, a umožní výstavbu bydlení pro až 170 tisíc nových obyvatel. Rozvoj města, ve kterém nyní žije zhruba 400 tisíc lidí, však závisí na vybudování dopravní a technické infrastruktury nebo služeb pro obyvatele. Pokud zastupitelé plán příští týden schválí, mohl by začít platit od února 2025.
Středa, 31. července 2024, 16:10
Brňané dnes měli možnost se veřejně vyjádřit k novému územnímu plánu města. Ten zástupci města zveřejnili 26. června. Jedná se o důležitý strategický dokument města, jenž přinese nové možnosti pro bydlení, ale třeba také dopravu a veřejný prostor....
Nový plán města rozděluje území na stabilizované plochy a plochy určené ke změnám. Stabilizované oblasti, jako jsou například čtvrti s rodinnými domy na okraji města a okolní zeleň, by měly zůstat chráněné a bez větších přestaveb. Naopak v plochách určených ke změnám město podporuje výstavbu, ale i tam klade důraz na zachování zeleně.
„Plochy změn umožňují navýšení počtu obyvatel o 170 tisíc. Jedná se o teoretickou kapacitu podmíněnou dalším rozvojem a nebude to hned. Nový plán není to, co nastartuje výstavbu. V Brně je nyní povoleno až 10 tisíc bytů, které se nestaví. Problém je jinde,“ řekl dnes novinářům radní pro územní plánování Petr Bořecký (ANO).
V neposlední řadě bylo nutné posoudit připomínky městských částí. „Opětovně jsme prověřili 115 nesplněných požadavků, z čehož jsme 75 zapracovali, 29 jsme zapracovali částečně a 11 nezapracovali. Snažili jsme se vyhovět, kde to šlo,“ vysvětlil Bořecký
Příprava plánu musela zohlednit nejen požadavky městských částí, ale i tisíce připomínek od obyvatel. Jde podle Bořeckého o nekonečný proces, protože se objevují noví majitelé pozemků nebo se mění vedení městských částí. Pokud někdo s plánem po jeho schválení nesouhlasí, může požádat o jeho úpravu, kterou město následně prověří.
„Počítáme s tím, že v první fázi budeme zahlceni změnami, jsme připraveni i na žaloby. Nicméně v týmu máme právníky, kteří nám potvrzují soulad se zákonem,“ doplnil Bořecký.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.