Lidem bez domova s ubytováním v zimních měsících pomáhá Brno i charitativní organizace. Evidují podobný zájem jako minulý rok a z většiny už mají kapacity azylových center a nocleháren zaplněné. Novinářům to sdělili oslovení zástupci daných organizací. Podle odhadu sociálních pracovníků města je v Brně zhruba 600 lidí, kteří žijí na ulici.
Městské Centrum sociálních služeb mělo v azylových domech ke čtvrtku volné ze 76 lůžek čtyři pro muže. Služba stojí ubytované 150 korun na noc. Ze 100 míst na noclehárnách byla volná asi čtvrtina. Za noc ubytovaní platí 40 korun. Centrum také provozuje takzvanou krizovou pomoc, místo, kde lidé bez domova mohou zadarmo přespat na židli. Aktuálně tam jsou pravidelně obsazené asi dvě třetiny míst. „Obsazenost u noclehárny a krizové pomoci není stabilní a kolísá. Klienti těchto služeb různě migrují mezi Armádou spásy, Charitou a dalšími službami jiných poskytovatelů,“ uvedl pracovník střediska Petr Janík.
Stejné typy zařízení provozuje v Brně také Armáda spásy. Azylový dům s kapacitou 85 míst je z 90 procent obsazený, noclehárna se 42 lůžky z 95 procent. Krizové centrum organizace otevře nejpozději na začátku prosince, v závislosti na venkovních teplotách. Podobně je na tom Diecézní charita, která má ve svých zařízeních zhruba poloviční počet míst.
Pátek, 8. listopadu 2024, 07:00
Už devátým rokem mohou lidé za sto korun koupit nocleženky, díky kterým potřební přespí v teple v čisté posteli, dostanou jídlo, osprchují se a bude se jim věnovat i sociální pracovník či zdravotník. V minulých dvou letech jich lidé věnovali...
Obě organizace nabízejí veřejnosti možnost podílet se na pomoci koupí nocleženek. „Částka 150 korun zahrnuje náklady na přenocování, sprchu, čaj a pomoc od sociálního pracovníka,“ řekla mluvčí brněnské Charity Zuzana Horáková. Lidé jich zatím koupili přes 150. Armáda spásy eviduje počet nocleženek celostátně. „Díky pravidelným dárcům jsme jich měli na začátku listopadu asi 7000. Minulý rok jich nakonec bylo přes 30 tisíc, letos bychom díky navýšení kapacit dokázali využít i víc,“ uvedl oblastní ředitel Armády David Jersák. Desítky lidí bez domova v Brně ubytovává také Spolek křesťanské pomoci.
V Brně je zhruba 600 lidí, kteří žijí na ulici, řekla Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení magistrátu. Podle staršího sčítání pak dalších několik stovek lidí žije na ubytovnách, v azylových domech a dalších zařízeních. Najít domov těmto lidem se snaží město prostřednictvím metod Housing first a Critical Time Intervention (CTI).
Středa, 13. listopadu 2024, 13:00
Brněnská Diecézní charita spustila program, díky kterému mohou lidé přispět 150 korun a tím darovat noc v teple pro potřebné. Peníze pokryjí náklady na přenocování, čaj, sprchu a pomoc od sociálního pracovníka. Cílem je nabídnout útočiště lidem bez...
Díky Housing first nyní bydlí 17 domácností, zbylé tři prochází párováním nebo schvalováním. CTI pomohlo zabydlet 24 domácností, cílový stav je 40. Jako součást projektu CTI vznikla Městská nájemní agentura, díky ní nyní bydlí 11 domácností z 15. Bydlení pro lidi v bytové nouzi poskytlo mezi lety 2018 až 2022 Brno 127 domácnostem. Snahou města také je co nejvíce těchto lidí udržet.
„Brno má mimořádně kvalitní programy a týmy na zabydlování domácností v bytové nouzi. Město ale na sociální bydlení využívá jen 300 z 28 tisíc bytů, které vlastní. V Brně je zhruba 600 rodin s dětmi v bytové nouzi. Na vyřešení jejich situace by stačila pouhá dvě procenta bytového fondu,“ řekl poradce pro ukončování bezdomovectví z Platformy pro sociální bydlení Jan Milota. Situaci by podle něj pomohlo také schválení zákona o podpoře bydlení, který má zavést v praxi osvědčené nástroje prevence a ukončování bytové nouze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.