Ivan Borek k 31. prosinci po devíti letech skončí ve funkci ředitele Centra sociálních služeb Josefa Korbela v Brně, které provozuje Armáda spásy. O uvolnění požádal i vzhledem k vypjaté situaci, která zasahuje celý tým a všechny pracovníky Armády spásy, sdělil dnes národní ředitel sociálních služeb Jan František Krupa. Server Seznam Zprávy v říjnu napsal, že Borek čelí nařčení ze šikany zaměstnanců. Inspektorát práce v brněnském centru odhalil víc než 20 porušení pracovně-právních předpisů. V nejbližší době začne přestupkové řízení o uložení pokuty, napsal mluvčí úřadu Richard Kolibač. Borek se k situaci nechtěl vyjádřit, nařčení odmítá.
Armáda spásy s ohledem na situaci v Brně a zpětnou vazbu od bývalých zaměstnanců, veřejnosti a externích odborníků považuje za prioritu zrevidovat procesy v řízení lidských zdrojů a především kontrolní systémy. „Přestože původní interní kontrola v Brně neshledala důkazy o šikaně, identifikovali jsme určité aspekty ke zlepšení v oblasti komunikace a vedení. Rovněž jsme obdrželi řadu výtek ze strany inspektorátu práce. Ne všechny výtky se nám jevily opodstatněné a rozporovali jsme je, přesto jsme je reflektovali a učinili kroky vedoucí k odstranění zjištěných chyb. Zpětnou vazbu bereme vážně a vnímáme ji jako příležitost k posílení především preventivních, edukačních i kontrolních prvků," uvedl Krupa.
Borkovo rozhodnutí považuje za součást komplexního řešení situace. „Na základě této zkušenosti s nařčením ze šikany jsme zahájili jednání o spolupráci s externím dodavatelem nástroje pro bezpečný, přehledný a anonymní sběr podnětů, stížností a zpětné vazby. Společně s nezávislým odborníkem chceme zpětně přezkoumat veškeré procesy v posledním roce, které danou situaci interně řešily, a vyvodit z toho důsledky pro další práci. Je nám velice líto, jak se situace v Brně za uplynulý rok vyvinula," dodal Krupa.
Armáda spásy poskytuje v Brně sociální služby a pomoc lidem v nouzi, provozuje mimo jiné nízkoprahové denní centrum, azylový dům i terénní programy prevence bezdomovectví. Jako poskytovatel sociálních služeb čerpá veřejné peníze, od kraje a města letos dohromady získala téměř 30 milionů korun. Inspektoři tam od ledna během asi čtyř měsíců kontrolovali legálnost zaměstnávání, pracovní vztahy, podmínky a dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Více nedostatků zjistili ve všech kontrolovaných oblastech. Oblastní inspektorát proto zahájí přestupkové řízení o uložení pokuty. „Tuto informaci máme zatím k dispozici pouze prostřednictvím médií. Přesto rozhodnutí přestupkového řízení budeme plně respektovat," doplnil Krupa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.