I když se stále mluví o zrušení střídání času, zatím zůstává vše při starém. Dnes v noci si proto opět posuneme hodiny o hodinu zpět a vrátíme se k zimnímu času, který je pro naše tělo přirozenější a lépe odpovídá našemu biorytmu. Tento čas nás bude provázet až do poslední březnové neděle.
Letos nás změna na zimní čas čeká v neděli 27. října. Ve tři ráno si posuneme hodiny zpět na druhou, což nám přidá jednu hodinu spánku navíc. Na letní čas se pak vrátíme poslední neděli v březnu.
Kdo používá tradiční budík nebo ručičkové hodiny, bude si je muset ráno ručně přetočit o hodinu zpět. Dálkově řízené budíky a některé chytré hodiny to udělají automaticky.
Letní čas se ve velké míře zavedl za první světové války ve většině evropských zemích a ve Spojených státech. „Účelem změny času byla úspora elektrické energie, která byla potřeba k večernímu osvětlení,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.
Většina vědců se nyní přiklání navrácení k přírodnímu času, který se řídí východem a západem slunce a odpovídá fyziologickým potřebám lidí. Trvale letní čas je podle nich škodlivý pro náš biorytmus. „Naopak ponechání trvalého středoevropského by mělo pozitivní dopad na zdraví člověka,“ popsala členka fyziologického ústavu Akademie věd ČR Alena Sumová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.