Brněnské Muzeum romské kultury každoročně odměňuje osobnosti, které se podílí na rozvoji, uchování či propagaci romské kultury. Letos získal ocenění dlouholetý spolupracovník brněnské organizace Ján Šáriský, který se stal v pořadí patnáctým nositelem ceny. Muzeum ji uděluje od roku 2009.
Muzikant Ján Šáriský působil v Muzeu romské kultury jako kurátor fondu plakátů a pozvánek či správce depozitáře. Pro brněnskou organizaci pracoval třiadvacet let, letos v březnu odešel do důchodu. V průběhu let se podílel na uchování romské tradiční hudební kultury, ale také na jeho kvalitním provedení a prezentaci. „Cenu mu udělujeme za všechnu pomoc a oporu při budování muzea po všech stránkách, za otisk své práce a svého úsilí na vytvořené značce Muzeum romské kultury,“ uvedla při předávání cen ředitelka brněnského muzea Jana Horváthová.
V organizaci měl také zásluhy při práci s lidmi. Často byl označován za velmi chápavého, avšak racionálního člověka. „Je také reálným znalcem romské duše a v případě potřeby vždy dokázal komunikovat v náročnějších případech, kdy naši neromští spolupracovníci nevěděli kudy kam," dodala Horváthová.
Cenu organizace uděluje od roku 2009. Jejím záměrem je ocenit významnou osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury stejně tak i k fungování organizace.
Muzeum romské kultury po předání ocenění uvedlo v brněnské Káznici divadelní představení zvané Cikánský boxer. „Monodrama Cikánský boxer vychází ze skutečného osudu tehdejší boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, mistra Německa v polotěžké váze. Ten byl zavražděn nacisty v roce 1943,“ popsala ve zprávě pro novináře mluvčí muzea Karolina Spielmannová.
Představení má sloužit jako pietní připomínka hromadného zavraždění více než čtyř tisíc romských vězňů takzvaného rodinného tábora v německém/nacistickém koncentračním táboře Auschwitz II-Birkenau na území dnešního Polska. Likvidace tábore se odehrála v noci z 2. na 3. srpna 1944.
V rámci výročí se také v pátek 2. srpna otevře výstava v Hodoníně u Kunštátu, která odkryje příběhy šesti přeživších holokaustu. Ke zhlédnutí bude na místě do konce října. Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů se zde uskuteční 20. srpna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.