Kněz z Brněnska vyrazil na olympiádu. Poskytuje českým sportovcům duchovní podporu

Autoři | Foto se svolením Biskupství brněnského

S českými sportovci a sportovkyněmi, kteří se vydali na letní olympijské hry do Paříže, cestuje také oficiálně jmenovaný kaplan Českého olympijského výboru. Kněz brněnské diecéze Oldřich Chocholáč českou delegaci na olympiádu v této funkci doprovází už potřetí.

Kněz se vztahem ke sportu

Českým sportovkyním a sportovcům je na právě probíhající olympiádě v Paříži k dispozici kaplan. Funkci olympijského kaplana vykonává Oldřich Chocholáč, který aktuálně působí jako farář ve farnosti Telnice u Brna. Chocholáč má ke sportu blízko. Rád se ve volných chvílích věnuje plavání a sportovnímu šermu, na jeho farnosti se navíc každoročně pořádají velká sportovní setkání zvláště pro ministranty.

„V únoru 2014 jsem si splnil velký sen a na několik dní odletěl spolu s českými fanoušky do Soči na závěr zimních olympijských her. Byla to nezapomenutelná zkušenost a velký zážitek. I díky této cestě následně přišla nabídka provázet českou výpravu nejen jako fanoušek, ale i jako kaplan,“ vzpomíná na své začátky u českého olympijského týmu Chocholáč.

Chocholáč byl kaplanem Českého olympijského výboru jmenován v roce 2016, před letní olympiádou v Rio de Janeiru. Tehdy jako kaplan české sportovce a sportovkyně přímo ve výpravě doprovázel a podílel se na vytváření jejich zázemí vůbec poprvé. O dva roky později se připojil k české delegaci na zimních olympijských hrách v Jižní Koreji. České sportovce provázel také na Evropských hrách v Minsku 2019 a v Krakově 2023.

Chce ukázat sportovcům blízkost církve

Funkce olympijského kaplana není ve světě ničím novým. Poprvé s touto službou přišel italský národní olympijský výbor už v roce 1988 na olympiádě v Soulu. Slovy papeže Františka je smyslem tohoto poslání přátelská přítomnost, která chce ukázat blízkost církve a která se může projevit například v osobním rozhovoru, v modlitbě, požehnání, při svátosti smíření nebo slavení eucharistie.

„Jde o službu nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří chtějí s kaplanem sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry – nejen ty olympijské – a to samozřejmě bez ohledu na vyznání. S kým a o čem jsem během olympiády mluvil, však zůstane něco jako zpovědní tajemství,“ doplnil Chocholáč.

Kaplana mohou sportovci potkat v olympijské vesnici, nebo kdykoliv kontaktovat přes mobil či sociální sítě. „Snažím se být mezi sportovci co nejvíce. Někteří z nich se k víře otevřeně hlásí, jiní ji neřeší nebo se považují za ateisty. V české povaze nemáme příliš potřebu řešit víru navenek. To se jistě týká nejen sportovního prostředí. Má služba kaplana pro český národní tým je tak více individuální než u kaplanů pro jiné národní týmy,“ dodal.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky LOH, olympiáda, biskupství, Biskupství brněnské, víra, křesťanství, Brno, Brněnsko, Paříž

Komentáře

Diskutér T.

COPAK ALE PAN FARÁŘ ŘÍKÁ NA JEJICH SLAVNOSTNÍ CEREMONIÁL ZESMĚŠNĚNÍ SVATÉ VEČEŘE PÁNĚ VYPASENOU TZV HEREČKOU A HNUS KOLEM NÍ?

Čtvrtek, 1. srpna 2024, 08:18Odpovědět

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.