Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

V Oslavanech vyplula na řeku replika vikingské lodě. Skupina kamarádů koráb postavila na místním zámku

Po čtyřech letech práce dnes spustil Dan Juríček s kolegy na vodu repliku vikingské lodi Gislinge z 11. století. V Oslavanech na Brněnsku to znamenalo velkou slávu, k řece Oslavě se přišlo podívat přes 1000 lidí, kteří se odpoledne bavili ve vikingském stylu. Po 17:00 sledovali starý pohanský rituál, který měl zajistit posádce bezpečnou plavbu a lodi úspěch na moři, a poté spuštění a první plavbu.

Loď Juríček pojmenoval Ronjaskip a od jara roku 2020 na ní pracoval se dvěma kamarády pod střechou oslavanského zámku. „Za tu dobu jsme se naučili postavit loď. Ve skanzenu v dánském Hedeby jsme opravovali lodě a čuchli jsme k řemeslu a to nás přimělo stavbu začít. Nejsem na žádné velké přípravy, takže jsme se pustili do stavby a učili jsme se za pochodu," řekl Juríček.

Vikingské lodě byly sice celodubové, ale ty stály po většinu čase své existence ve vodě, zatímco Ronjaskip bude stát většinou času na souši. „Kamarád nám poradil, že pro naše podmínky je dobrý modřín, tak naše loď je z něj, z dubu a také z jasanu, který město pokácelo v zámeckém parku a věnovalo nám kmen," doplnil Juříček.

Na vodu spouštělo loď osm mužů oblečených tak, jak asi mohli být oblečeni skandinávští předci před 1000 lety. Šest se jich chopilo vesel, dva seděli na koncích lodě, přičemž Juríček jako kapitán obsluhoval kormidlo. Podle něj je loď určená pro sedmičlennou posádku, která se s ní může vydat na plavbu. „Ve vikingském muzeu v dánském Roskilde říkali, že je pro čtyři muže a deset ovcí. Každopádně se nejedná o bitevní loď, ani o běžnou rybářskou loďku. Odborníci říkají, že je stavěná jako velké vikingské lodě a že si ji patrně objednal tehdejší majitel v loděnici. Jednalo se tak o velmi drahou a luxusní loď. Na lodích se Vikingové žijící u fjordů pohybovali běžně. Suchozemské cesty nebyly tehdy bezpečné jak nyní," poznamenal Juríček.

Letos čeká loď 65 hodin plavby po Oslavě, Dalešické a Brněnské přehradě. Lidé, kteří přispěli na vlek za auto, s nímž lze loď převážet, si totiž svým příspěvkem koupili také lodní lístky. Juríčkovým snem nadále zůstává plavba po Odře k Baltu do města Wolin. Leží severně od Štětína a konají se tam vikingské slavnosti. „Kdysi jsem to plácl, ale je fakt, že se mi sny plní. I když samotná výprava by trvala asi dva měsíce, a jen tak si vzít z práce volno není jednoduché. Když už bychom jeli, tak bych chtěl, aby z toho vznikl filmový dokument. Ale plány zatím nemáme," prozradil Juríček.

Lásku k vikingským lodím Juríček objevil na festivalu právě ve Wolinu. Tam se také před několika lety seznámil s místním kapitánem. „Je to takový starý mořský vlk. Hledal další šílence, kteří by s ním vyjeli na moře. Ne na pár hodin, ale na týden, zažít opravdovou výpravu vikingů. V roce 2010 jsme s ním poprvé vypluli na Balt," uvedl Juríček. Od té doby brázdil se svými kamarády moře ještě několikrát, a tak se rozhodli postavit si loď vlastní. A to na základě plánů, které poskytlo muzeum vikingských lodí z Roskilde a které vznikly na základě vraku nalezeného v roce 1993.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto RONJA SKIP

Štítky Brněnsko, vikingové, historie, lodě, replika, Oslavany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Oslavanech vyplula na řeku replika vikingské lodě. Skupina kamarádů koráb postavila na místním zámku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.