Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Vinaři na jižní Moravě se kvůli počasí bojí o révu. Od neděle do středy bude ještě chladněji, varují meteorologové

Ranní mráz dnes škodil na révě ve vinohradech v různých částech jižní Moravy. Zástupci Svazu vinařů zjišťovali situaci zatím jen namátkově a škody podle nich vznikly v nižších částech svahů na celém území. Ještě nižší teploty předpovídají meteorologové od neděle přibližně do středy. Výkonný ředitel svazu Martin Půček řekl, že podrobné dotazníky o způsobených škodách tak budou vinařům rozesílat ve středu.

Dubnové ranní mrazy přitom nejsou nijak vzácné, přišly i loni v tomto období. „Mrazy obvykle přicházejí okolo dubnového úplňku, loni tomu nebylo jinak. Loni ale bylo oteplení velmi krátké, réva nestačila vyrašit. Letos trvalo teplo hodně dlouho a rostliny jsou tři týdny až měsíc v předstihu. I réva je tak ve stavu, v jaké bývá okolo poloviny května a je tak výrazně zranitelnější než loni v tomto období,“ uvedl výkonný ředitel svazu Martin Půček.

Problém podle něj není, když teploty sestoupí pod nulu krátce nad ránem. Dnes v noci ale klesly mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno a mráz pak trval nejméně tři až čtyři hodiny. Za tu dobu už voda v rašících výhoncích zmrzne a zničí je.

Podle předpovědi meteorologů budou noční teploty klesat pod nulu v noci na neděli, pondělí i úterý, předpovídají nejnižší teploty kolem dvou stupňů pod nulou.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky počasí, víno, vinná réva, rostliny, mráz, teplota, jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vinaři na jižní Moravě se kvůli počasí bojí o révu. Od neděle do středy bude ještě chladněji, varují meteorologové  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.