Extrémně teplé únorové počasí, které pokračuje i v březnu, už v minulých týdnech probudilo vegetaci a rané odrůdy meruněk jsou v plném květu. Je tak podle meteorologů téměř jisté, že letošní úrodu meruněk stejně jako několikrát v posledních letech opět zdecimují mrazy.
O tom, že Česko ještě zasáhnou mrazy, není podle klimatologa Pavla Zahradníčka skoro žádných pochyb. Jde o každý rok se opakující projev počasí, kdy na jaře vpadne na české území studených vzduch od severovýchodu.
„Jedná se o ráz počasí, který je s Českem spojený, ale v minulosti to víceméně nevadilo, protože vegetace se probouzela mnohem později a nemělo co zmrznout,“ řekl Zahradníček.
Uvedl také, že produkce meruněk klesla v posledních deseti letech kvůli mrazům o čtyřicet procent a také v tomto období úroda častěji zmrzla, než že by jaro přežila bez úhony. Vpád mrazivého počasí obvykle hrozí až do poloviny května.
Květy jsou sice částečně mrazuvzdorné, ale čím více se otevírají, tím mrazuvzdornost klesá. Pomrznout mohou i malé plůdky, pokud se květům podaří přežít bez úhony a jsou dostatečně opylované, aby začalo růst ovoce. „V letech 1981 až 2010 bylo riziko pomrznutí úrody pětadvacet procent a do konce století se bude zvyšovat podle modelů až na šedesát procent,“ uvedl Zahradníček.
Nebývale rychlý nástup letošní vegetace je způsobený extrémně teplým únorem, který byl nejteplejší v historii měření a odchylka od průměru je nejvyšší kladnou odchylkou, jakou kdy meteorologové v Česku v jakémkoliv měsíci zaznamenali.
Meteorolog Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu na sociální síti X poznamenal, že letošní únor by byl dokonce pátým nejteplejším březnem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.